ΑΠΟΕΛ - Δόξα 5-0: Πεντάστερος και 1ος!

Με σβηστές μηχανές και χωρίς να θέλξει ιδιαίτερα με την απόδοση του ο ΑΠΟΕΛ, πήρε μια εύκολη νίκη με 5-0 απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας Δόξα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι πέτυχαν τέσσερα από τα πέντε τέρματά τους στην επανάληψη και πήραν μια νίκη που επαναφέρει την ομάδα στις νίκες και στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με κέφια ξεκίνησε τον αγώνα ο ΑΠΟΕΛ, με τους «γαλαζοκίτρινους» να θέλουν να δείξουν εξ αρχής τα δόντια τους. Οι ποδοσφαιριστές του Σα Πίντο βρήκαν την πρώτη τους καλή στιγμή μόλις στο 4’ της αναμέτρησης με τον Μαρκίνιος να βγάζει σε τετ α τετ τον Ντονγκαλά, με τον Σισκόφσκι να τον σταματάει. Ο Μαρκίνιος λίγο αργότερα και στο 16’ έδωσε την ασίστ στον Άνχελ Κρέσπο μετά από επίθεση διαρκείας, με τον Ισπανό κεντρικό αμυντικό να σκοράρει με υποδειγματικό πλασέ, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ένα πεντάλεπτο μετά στο 21’, ο Τομανέ βρήκε αντίπαλο το δοκάρι στη κεφαλιά που πήρε εντός της περιοχής της Δόξας. Ένα πρώτο ημίχρονο που κύλησε σε αυτό το τέμπο με τη Δόξα να μην καταγράφει ευκαιρία προς την εστία του ΑΠΟΕΛ.

Στην επανάληψη ο Γιώργος Πετράκης άλλαξε μερικά πράγματα με την ομάδα της Δόξας να έδειχνε πως μπορούσε να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Όχι για πολύ όμως αφού οι «γαλαζοκίτρινοι» στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που βρήκαν στην επανάληψη, κατάφεραν να σκοράρουν. Συγκεκριμένα στο 56’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Λούκας Βιγιαφάνες έστειλε την μπάλα στην εστία του ανύμπορου να αντιδράσεις Σισκόφσκι. Οι αλλαγές του Ντομίνγκες, φρέσκαραν την ομάδα με τον Τάσο Δώνη να πετυχαίνει δύο τέρματα μέσα σε 7 λεπτά και να διαμορφώνει το τελικό 4-0 για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Τομανέ, Μαρκίνιος, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο: Κίττος, Καραμανώλης, Αμπτουλαχίλ, Γουίλσον,  Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Σατσιάς, Γαβριήλ, Φετφατζίδης,   Πολυκάρπου, Δώνης

Δόξα: Σισκόφσκι, Σιέλης, Τρούγιτς, Ναμπί, Γκλεόφιλο, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Χ. Κυριάκου, Ασαντέ, Τζέτζε.

Στον πάγκο: Αντωνίου, Π. Κυριάκου, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Σκόγκλουντ, Γιαμπερέ, Αλέσους, Σετσέροβιτς, Αντουί, Ε. Κυριάκου

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης

4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας