Εθνικός – Απόλλων 2-2: «Γλίτωσε» τον βαθμό στο φινάλε και απέφυγε την πέμπτη σερί!

Σε ένα δραματικό, όπως εξελίχθηκε στα τελικά του στάδια αγώνα, Εθνικός και Απόλλωνας έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο Δασάκι, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά βρισκόταν μπροστά με 2-1 έπειτα από ανατροπή μέχρι το 90’, ωστόσο ένα γκολ του Κρμέντσικ έφερε τον αγώνα στα ίσα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τελικά τους βαθμούς.

Η ομάδα της Λεμεσού που «καιγόταν» για τη νίκη, και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε πολύ νωρίς με γκολ μόλις στο 4ο λεπτό από τον Κρμέντσικ, παρολίγο να γνωρίσει την ήττα για πέμπτο συνεχόμενο αγώνα. Για τον Εθνικό, τον αγώνα στα ίσα έφερε ο Καμπρέρα στο 36’, ενώ τα πάνω-κάτω στον αγώνα έφερε ο Λίπσκι στο 58’, ωστόσο την τελευταία λέξη είπε ο Κρμέντσικ ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα στο 90’.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο παιχνίδι, καθώς κατάφεραν με ένα γρήγορο τέρμα στο 4ο λεπτό να αιφνιδιάσουν τον Εθνικό και να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Μετά από ωραία ενέργεια του Βαλμπουενά, ο Γάλλος βρήκε τον Κρμέντσικ και αυτός με κεφαλιά δεν αστόχησε ανοίγοντας το σκορ.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας έδειχνε να μη δυσκολεύεται να διατηρήσει το προβάδισμά του, καθώς έφτανε με ιδιαίτερη ευκαιρία κοντά στην εστία του Παναγή.

Στο 15’ ο Μάρκες επιχείρησε από μια δύσκολη γωνία να νικήσει τον Παναγή ο οποίος ωστόσο μπολόκαρε, στην επαναφορά ο Κοστάκε έπιασε ένα σουτ όμως ο Κύπριος τερματοφύλακας έδιωξε εκ νέου.

Μετά περίπου τα μισά του πρώτου μέρους, μετά και το πολύ καλό ξεκίνημα του Απόλλωνα, ο Εθνικός κατάφερε να ισορροπήσει.

Στο 36’ ο Ντράζιτς έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, εκμεταλλευόμενος και την καθυστερημένη επιστροφή των αμυντικών του Απόλλωνα, βρήκε τον Καμπρέρα και αυτός με ένα σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Λέουβενμπεργκ, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και πάλι το προβάδισμα, καθώς ο Βαλμπουενά βρέθηκε μόνος σε πολύ καλή θέση απέναντι από τον Παναγή στέλνοντας όμως τη μπάλα έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός χτύπησε στο αδύναμο σημείο του Απόλλωνα, που ήταν οι αργές επιστροφές. Έτσι, σε μια αντεπίθεση στο 58’ ο Εθνικός έκανε την ολική ανατροπή με τον Λίπσκι να φέρνει τα πάνω κάτω και να διαμορφώνει το 2-1. Ο Πεχλιβάνης έκανε το γύρισμα, ο Καμπρέρα δεν βρήκε καλά τη μπάλα η οποία έφτασε στον Πολωνό και αυτός από το ύψος του πέναλτι την έστειλε στα δίχτυα.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Απόλλωνας είχε διπλή χαμένη ευκαιρία να απαντήσει άμεσα. Ο Σαγκάλ έπιασε ένα καλό σουτ με τον Παναγή να λέει «όχι» και στην επαναφορά ο Γιούρσεβιτς έκανε κακό τελείωμα στέλνοντας τη μπάλα ψηλά.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα της Λεμεσού έδειχνε να δυσκολεύεται να γίνει απειλητική, καθώς δεν εκμεταλλεύτηκε τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Στο 90’ ο Απόλλωνας κατάφερε να βγάλει τελικά αντίδραση με τον Κρμέντσικ ο οποίος κατάφερε να σκοράρει δεύτερο προσωπικό τέρμα και να φέρει το ματς στα ίσα, γλιτώνοντας την ομάδα του από 5η σερί ήττα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Παναγή με σπουδαία απόκρουση είπε «όχι» σε φάση με τον Αμντουραχίμι, ο οποίος από πλευράς του έχασε σπουδαία ευκαιρία να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Παναγή, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (Κ. Ηλία 76’), Νικολάου Θ. (Μπίκερ 64’), Ιωάννου, Καμπρέρα, Ηλία Μ. (Ζε Γκόμες 86’), Ντράζιτς (Ριστέφσκι 64’).

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Ηλία Κ., Γκόμες, Μπίκερ, Ένεμ, Καλλένος, Περδίος, Ακσεντίγεβιτς.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης (Σέλβικ 69’), Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Κολ (Σπόλιαριτς 69’), Νταρίκουα (Ποντικός 84’), Βαλμπουενά (Αμντουραχίμι 69’), Κοστάκε (Σαγκάλ 58’) , Μάρκες.

Στον πάγκο:  Δημητρίου, Λοίζου, Φιλιώτης, Σέλβικ, Αμπντουραχίμι, Πέρετζ, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Χουσαίν, Σαγκάλ, Βάργκα.

ΣΚΟΡΕΡ: Καμπρέρα (36’) / Κρμέντσικ (4’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντε Ιριόντο (38’), Κ. Ηλία (77’), Καμπρέρα (90+2'), Λίπσκι (90+6') / Βαλμπουενά (31’)