Κράτημα, κόντρα, διάρκεια και "στημένα" κόουτς

Η ήττα από την Ανόρθωση είναι εντός φυσιολοφικού πλαισίου. Ντέρμπι, εκτός έδρας και πάει λέγοντας.. Αυτό που ενόχλησε τους φίλους της Ομόνοιας ήταν η εμφάνιση. Περίμεναν σαφώς περισσότερα και σαφώς δεν περίμεναν την σταθερή πτώση σε απόδοση μετά το 20'. Και σαφώς προκαλεί προβληματισμό για τις βαθμολογικές διαφορές που πιθανότατα θα μεγαλώσουν.

Όπως και νάναι. Η Ομόνοια έδωσε και τα 7 ντέρμπι με τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα. Η συγκομιδή είναι καλή, αλλά καλύτερα είναι τα συμπεράσματα.

Τρεις νίκες σε τρία ματς που η Ομόνοια σκόραρε νωρίς. Καμία νίκη και κανένα γκολ στα 3 ματς που έμεινε άκαπνη σε βάθος χρόνου. Το "αιώνιο" ντέρμπι είναι ειδική περίπτωση.  Λόγω των κόκκινων καρτών. Αλλά κρατούμε ως σημείο αναφοράς την τολμηρή, επιθετική προσέγγιση μετά την αποβολή. Ο αγώνας με τον Άρη είναι επίσης μία κατηγορία από μόνος του. Θα επανέλθουμε σε αυτό.

Θα σταθούμε σε κάτι. Στο όταν η Ομόνοια δίνει γήπεδο. Είτε συνειδητά (σκορ ή ανάσες) είτε γιατί αναγκάζεται. Κοινό σημείο των δύο αγώνων με ΑΕΛ και Ανόρθωση. Μπήκε φουριόζα, έκανε μεγάλες φάσεις, σταδιακά όμως παρουσίασε σταδιακή πτώση σε απόδοση και σε μέτρα μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη αναγκάστηκε να κάτσει πίσω, λόγω της κόκκινης στην Λεμεσό και λόγω του βελτίωσης της Ανόρθωσης.

Με την ΑΕΚ μπήκε συντηρητικά (έδωσε χώρο) και νωθρά, η αλήθεια είναι πως άργησε (μετά το 65') να γίνει επιθετική. Με Απόλλωνα και Πάφο σκόραρε νωρίς, με την δεύτερη εις διπλούν. Αμέσως έδωσε χώρο.. Ο Απόλλωνας είχε φάσεις στο 1ο μέρος. Η Πάφος όχι αλλά πίεζε. Με  ΑΕΚ (ποτέ) και Ανόρθωση μέχρι το 65' δεν ένιωσε απειλή. Παίζοντας για σημαντικά διαστήματα με πολύ κόσμο πίσω από τη μπάλα. Δεν είναι κακό να δίνεις χώρο, είναι σαφής η βελτίωση στην αμυντική συμπεριφορά, αλλά όσο περισσότερο επιτρέπεις στον αντίπαλο να πλησιάζει το τέρμα σου, τόσο περισσότερες είναι οι πιθανότητες να δεχτείς γκολ. Το τέρμα του Καστέλ είναι παράδειγμα. Υπάρχει και ματς με τον Άρη. Η Ομόνοια μέχρι το 1-0 υπερείχε. Μετά το γκολ οπισθοχώρησε πολύ και έζησε δύσκολες στιγμές, δεχόμενη και 2 γκολ.

Το μυστικό (κοινό) για να αποφύγεις την πίεση και την επανάληψη επιθέσεων (άσχετο αν στο τέλος δεν κινδυνεύεις) είναι αφού αναχαιτίσεις να έχεις: το  κράτημα της μπάλας, τη κόντρα επίθεση και το τελείωμα. Σε αυτά πρέπει να είσαι.. μανούλα και η Ομόνοια δεν είναι.  Θα έπρεπε να είναι ειδικά στην αντεπίθεση, έχοντας τόσο γρήγορους παίκτες. Κρίνοντας από τις προϋποθέσεις που υπήρχαν οι επιδόσεις δεν είναι ψηλές και χρειάζεται βελτίωση.

Όπως βελτίωση ή αύξηση θα πρέπει να έχει και στον χρόνο υπεροχής της, στο διάστημα που είναι αυτή το αφεντικό στην δημιουργία.

Τέλος είναι και η στημένες μπάλες. Κάποιες εμπνεύσεις και καλές ενέργειες παρουσιάστηκαν. Αλλά και πάλι ειδικά στα τελευταία ματς η Ομόνοια δεν απειλεί όσο πρέπει από κόρνερ και σε σέντρες από φάουλ. Δεν έχει πρώτα από όλα καλά κτυπήματα.