ΑΕΖ – Εθνικός Άχνας 1-1: Συμβιβασμός και βήμα… σημειωτόν

Συμβιβασμός που δεν ήθελε… κανείς στο «Αμμόχωστος», ανάμεσα σε ΑΕΖ και Εθνικό, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στην αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική και να παίρνουν από ένα βαθμό.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 52’ με τον Ντιγκινί ωστόσο δεν διαχειρίστηκαν καθόλου το προβάδισμά τους, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 55’ με τον Καμπρέρα.

Εικόνα αγώνα:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση και τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει.

Η ΑΕΖ πίεζε ψηλά τους παίκτες του Εθνικού οι οποίοι με τη σειρά τους ήθελαν να διατηρήσουν την κατοχή και να χτίσουν το παιχνίδι τους από πίσω.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 17’ και ήταν για τους γηπεδούχους. Μετά από κακή εκτίμηση του Παναγή ο Σλόγκαρ ξανακέρδισε τη μπάλα και έκανε το πλασέ σημαδεύοντας την κενή εστία, ωστόσο η προσπάθειά του πέρασε άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΖ είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Χατζηβασίλη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λομοτέι και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Παναγή, ο οποίος είπε «όχι» στον ποδοσφαιριστή της ΑΕΖ.

Ο Εθνικός απάντησε με διπλή ευκαιρία στο 34’. Αρχικά με ένα εντός περιοχής σουτ του Μπράντονιτς το οποίο απέκρουσε ο Μπέκερ. Ο Νικολάου στην επαναφορά έπιασε νέο σουτ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να βρίσκεται και πάλι σε ετοιμότητα.

Στο 45+2’ μια γεμάτη κεφαλιά του Καμπρέρα δεν ανησύχησε τον Μπέκερε και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στην πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΖ άνοιξε το σκορ. Στο 52’ ο Ντιγικινί εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Παναγή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Το προβάδισμα των γηπεδούχων ωστόσο κράτησε πολύ λίγο, αφού μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Εθνικός έφερε τον αγώνα στα ίσα. Στο 55’ ο Μάριος Ηλία μετά από ωραία ατομική ενέρεια βρήκε τον Καμπρέρα στην περιοχή και αυτός με κεφαλιά νίκησε τον Μπέκερ γράφοντας το 1-1.

Στο 68’ ο Εθνικός είχε καλή στιγμή με τον Αξεντίγεβιτς να κάνει το γύρισμα στην περιοχή, με τον Πεχλιβάνη να μην προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Προς τα τελικά στάδια του αγώνα η ΑΕΖ έδειξε περισσότερη διάθεση να απειλήσει όμως οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ στάθηκαν καλά μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να γίνει επικίνδυνος. Ο Εθνικός επιχείρησε να ανεβάσει παπίτκες στην αντίπαλη περιοχή μέσα από στατικές φάσεις τι οποίες ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Αντωνίου, Σλόγκαρ (Σαρφό 82’), Ντελμίρο, Κάστρο (Γιουσούφ 82’), Ρέινολντς, Φράγκος (Σάντος 60’), Χατζηβασίλης (Βάλντι 60’), Ρουίζ, Ντιγκινί (Σιφναίος 70’), Χρίστου

Εθνικός: Παναγή, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπράντονιτς (Χριστοφή 57’, Πεχλιβάνης 66’), Λομοτέι (Αγγελόπουλος 24’), Νικολάου, Καμπρέρα, Μ. Ηλία, Ντράζιτς (Σπιρόφσκι 46’), Αφξεντίγιεβιτς.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντιγκινί 52' / Καμπρέρα 55'

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντελμίρο 6’, Χρίστου 37’, Σιφναίος 87' / Λομοτέι 13’, Καμπρέρα 50’, Ντε Ιριόντο 90+1'