Πάφος – Ομόνοια 0-2: Σπουδαίο «διπλό» σε υπόθεση… τεσσάρων λεπτών!

Η Ομόνοια πανηγύρισε μεγάλο «διπλό» επικρατώντας με 2-0 της Πάφου στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Τα δύο γκολ για τους πράσινους, που σημειώθηκαν σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, σημείωσαν οι Μπέζους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 12’ και ο Σεμέδο στο 16’ μετά από φοβερή πάσα του Κακουλλή.

Εικόνα αγώνα:

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε για την Ομόνοια μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Κακουλλή να εκμεταλλεύεται τη συρτή πάσα του Μάθιους και να κάνει ένα σουτ το οποίο είδε να καταλήγει στα χέρια του Ίβουσιτς.

Στο δεκάλεπτο ο Δανός διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για την Ομόνοια, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ναμ βρήκε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Ρόμαν Μπέζους ο οποίος δε λάθεψε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από τα έντεκα βήματα, ανοίγοντας το σκορ στο 11ο λεπτό και βάζοντας από νωρίς σε θέση οδηγού τους πράσινους.

Στο 16’ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους, όταν ο Κακουλλής αντιλήφθηκε την κίνηση του Σεμέδο στον κενό χώρο, περίμενε και του έδωσε την πάσα την κατάλληλη στιγμή, με τον εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι να φεύγει μόνος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, να σηκώνει τη μπάλα και να πλασάρει εύστοχα για το 0-2.

Στη συνέχεια, αν και η Πάφος διατηρούσε την κατοχή, δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες, παρά μόνο κάποιες προϋποθέσεις.

Η πρώτη τελική των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 28’ με ένα σουτ του Ντράγκομιρ, ενώ μετά το ημίωρο η ομάδα του Καρσέδο ανέβασε ρυθμούς, αύξησε την πίεση και γυρόφερνε την περιοχή της Ομόνοιας.

Προσπαθώντας να κάνει παιχνίδι από τα άκρα η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να φτάσει στην ουσία κυρίως με σέντρες, όμως οι αμυντικοί της Ομόνοιας βρίσκονταν στις σωστές θέσεις, ενώ η γηπεδούχος ομάδα είχε καλή στιγμή στο 45’ με το σουτ του Μπότσκαϊ να αναγκάζει τον Φαμπιάνο να διώξει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, η Πάφος μπήκε με περισσότερη διάθεση να απειλήσει, κάτι στο οποίο βοήθησε και η είσοδος του Μπρούνο στον αγώνα, όμως οι αντίπαλοι παίκτες ήταν και πάλι σωστά τοποθετημένοι, ανακόβοντας τις προσπάθειες των γαλάζιων.

Στο 66’ ο Ζάιρο έκανε ένα επικίνδυνο γύρισμα μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Νταβό που άπλωσε το πόδι όμως τον πρόλαβε ο Παναγιώτου διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο ρυθμός δεν ήταν καλός, ενώ όπως και στο πρώτο μέρος οι γαλάζιοι για το μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου διατηρούσαν την κατοχή, χωρίς όμως να φτάνουν στην ουσία ή να γίνονται επικίνδυνοι.

Στο 79’ ο Μπρούνο επιχείρησε ένα δυνατό σουτ όμως η μπάλα κόντραρε για άλλη μια φορά σε σώμα αντιπάλου.

Η καλύτερη φάση του ημιχρόνου για την Πάφο καταγράφηκε στο 84', με τη βολίδα του Τουμάσι να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στο 85’ σε μια ωραία ατομική προσπάθεια ο Σεμέδο δοκίμασε ένα αρκετά μακρινό σουτ, το οποίο ωστόσο δεν ανησύχησε τον Ίβουσιτς. Στο 90+1' ο Μπρούνο δοκίμασε άλλο ένα δυνατό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει απευθείας στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

ΣΚΟΡΕΡ: Μπέζους (11’, π.), Σεμέδο (16’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρσέδο (προπονητής) 34’, Πελάτζιο 73’/ Μπέζους 43’, Φαμπιάνο 76’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Ζάιρο, Μάνγκα (Νταβό 64’), Μπότσκαϊ (Ταβάρες 80’), Ικόκο, Ρους, Τάνκοβιτς (Τβουμασι 80’), Βαλακάρι (Μπρύνο 46’), Ναμ (Πελάτζιο 64’), Ντράγκομιρ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σεμέδο (Λοΐζου 90+2'), Κακουλλής (Ανσαριφάρντ 63’), Λέτσιακς, Μπασιρού, Σίμιτς (Αλιούμ 64’), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπέζους (Φράνσον 82’).

Διαιτητής: Putros Sandi

Α' Βοηθός Διαιτητής: Hummelgaard Lars

Β' Βοηθός Διαιτητής: Kronlykke Ole

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας