ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 1-0: Το πρώτο του Βιγιαφάνες διεύρυνε το σερί!

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε με 1-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Το τέρμα που έκρινε και την αναμέτρηση σημείωσε ο Βιγιαφάνες στο 41’, με το πρώτο του στη φετινή σεζόν.

Έτσι με το σημερινό αποτέλεσμα οι γαλαζοκίτρινοι διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στους τέσσερις αγώνες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα με την υπέροχη απειλώντας σε κάποιες περιπτώσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα καταγράφηκε στο 3ο λεπτό με τον  Ζέφτε να ανεβαίνει και να πατάει περιοχή, να αφήνει στον Βιγιαφάνες που έκανε το σουτ με τον Μελίσσα να βρίσκεται σε ετοιμότητα.

Στο 14’ σημειώθηκε και η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ντιακιτέ έπιασε την κεφαλιά, σημαδεύοντας ωστόσο τον Μπέλετς που βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Στο 25’ ο Μέλισσας απέκρουσε ασταθώς την προσπάθεια του Ζεφτε, με τη μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Ντονγκαλά ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κατέγραψαν τη μεγαλύτερη φάση του αγώνα, όταν μετά από σέντρα του Ντονγκαλά ο Σαρφό έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 41’ ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε τελικά το σκορ, με τον Σταύρο Γαβριήλ να βλέπει το ανέβασμα το Βιγιαφάνες στην περιοχή, να του στέλνει τη μπάλα και ο Αργεντινός να τη στέλνει στα δίχτυα για το πρώτο του γκολ στη φετινή σεζόν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Λευκωσίας ήταν αυτή που και πάλι διατηρούσε την υπεροχή αναζητώντας τους διαδρόμους για να γίνει επικίνδυνη και να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ.

Στο 66’ ο ΑΠΟΕΛ είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Κονσταντίνοφ να μη μπορεί από θέση βολής να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από ωραία ενέργεια του Φετφταζίδη ο οποίος βρήκε τον Βούλγαρο μέσα στην περιοχή.

Στο 72’ ο Φετφατζίδης με ωραία ενέργεια ανέβηκε στην περιοχή και έδωσε για τον Κβιλιτάια ο οποίος δοκίμασε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε πάνω σε σώμα αντιπάλου.

Στο 79’ ο Ντουρμισάι αστόχησε από κοντά με μια κοντινή κεφαλιά.

Στο 81’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία. Ο Κβιλιτάια έφυγε μόνος, προσπάθησε να πλασάρει τον Μελίσσα όμως η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια της φάσης ούτε ο Φετφατζίδης κατάφερε να ευστοχήσει με τον κίπερ των φιλοξενουμένων να μπλοκάρει την κεφαλιά του Ελλαδίτη εξτρέμ. Δύο λεπτά αργότερα ο Κβιλιτάια με ένα γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 90+3'  ο ΑΠΟΕΛ είχε άλλη μια χαμένη ευκαιρία. Ο Κβιλιτάια αντί να κάνει το πλασέ σε κενή εστία καθυστέρησε, γύρισε πίσω για τον Φετφατζίδη και αυτός για τον Εφραίμ με τον Μελίσσα να αποκρούει το πλασέ του τελευταίου.

ΣΚΟΡΕΡ: Βιγιαφάνες (41’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέτροβιτς (50’), Κονσταντίνοφ (78’) / Σεργίου (74’), Νάρσινγκ (89’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Βιτάλ, Βιγιαφάνες (Σατσιάς 90’), Κρέσπο, Σούσιτς (Τσεμπάκ 46’), Ντάλσιο, Γαβριήλ (Κβιλιτάια 71’), Σαρφό (Εφραίμ 71’), Κονσταντίνοφ, Ντονγκαλά (Φετφατζίδης 60’).

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Μιγκελίτο, Φερνάντεζ (Νάρσινγκ 61’), Καρλίτος, Κονε, Ντορεγκαράι (Ντουρμισάι 61’), Λέουκο (Κονατέ 83’), Βίκτωρος, Νταικιτέ (Τσέλεα 83’), Κατσιαρης (Κουζμάνοβιτς 61’).

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς