Οι πεταμένοι βαθμοί και το «δώρο» που δεν εκμεταλλεύτηκε

Ξανά πεταμένοι βαθμοί που θεωρούνται εκτός προγράμματος για την Ομόνοια, η οποία μετά από μια επεισοδιακή αναμέτρηση στο ΓΣΠ, έμεινε στο 3-3 με την ΑΕΖ για την 7η αγωνιστική.

Οι πράσινοι δεν ήταν καθόλου καλοί στο πρώτο μέρος, γεγονός που παραδέχτηκε και ο Σωφρόνης Αυγουστή μετά τον αγώνα. Σε διάφορες περιπτώσεις υπήρχαν μεγάλα κενά ανάμεσα στις γραμμές της Ομόνοιας, με αποτέλεσμα να ανακτά την κατοχή η ΑΕΖ.

Στοίχισαν επίσης τα κενά στα μετόπισθεν, όπως και τα αρκετά λάθη. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο καλύτερος παίκτης της Ομόνοιας αποδείχτηκε ο Φαμπιάνο ο οποίος, ειδικά στα τελευταία στάδια, κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Και στο δεύτερο ημίχρονο, αν και η Ομόνοια έδειξε σημάδια βελτίωσης, παίρνοντας και ψυχολογικό μπουστάρισμα από το γρήγορο γκολ του Σεμέδο στο 48’, φάνηκε να δυσκολεύεται να βγάλει κάποιους συνδυασμούς.

Σε αντίθεση με την περασμένη αγωνιστική κόντρα στη Δόξα που και πάλι έμεινε πίσω στο σκορ αλλά κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, η ομάδα του Αυγουστή σήμερα δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί και να βρει τις λύσεις απέναντι σε μια καλοστημένη ομάδα όπως η ΑΕΖ.

Βέβαια πλήρωσε και την αναποτελεσματικότητά του το «τριφύλλι», αφού είχε κάποιες κραυγαλέες ευκαιρίες για να «καθαρίσει» τον αγώνα, κυρίως προς τα τελικά στάδιά του. Οι αλλαγές έδειξαν ότι μπορούσαν να προσφέρουν το κάτι παραπάνω όμως ξανά όπως ανέφερε και ο ίδιος ο κόουτς, ανεξαρτήτως ποιοι επιλέγονται να παίξουν βασικοί, πρέπει να ανταποκρίνονται.

Η Ομόνοια με νίκη θα είχε την ευκαιρία να ανέβει προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, ειδικά μετά το... «δώρο» από το «Στέλιος Κυριακίδης» και την άγονη ισοπαλία στο ντέρμπι Πάφος-ΑΕΚ, ωστόσο για την ώρα παραμένει 4η με 13 βαθμούς, πίσω από ΑΠΟΕΛ, Πάφο και Ανόρθωση (αγωνίζεται αύριο), που προπορεύονται με 14.