ΑΠΟΕΛ - Πάφος 1-0: Τρίποντο ηρεμίας με λυτρωτή Γουίλσον!

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε με 1-0 την Πάφο στο ΓΣΠ σε εξ αναβολής αγώνα για τη 2η αγωνιστική και επέστρεψε έτσι στις νίκες, υποχρεώνοντας παράλληλα τους γαλάζιους στην πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστής για τους γαλαζοκίτρινους ο Γουίλσον Εντουάρντο ο οποίος έδωσε τη λύση στην ομάδα του σκοράροντας με κεφαλιά στο 81’.

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε ο αργός ρυθμός και το κακό θέαμα, καθώς σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο δεν είδαμε κάποια μεγάλη φάση.

Ο ΑΠΟΕΛ φάνηκε πως πατούσε καλύτερα, διατηρώντας την κατοχή, η οποία αποδείχτηκε όμως ανούσια.

Όλες κι όλες τρεις τελικές καταγράφηκαν στο πρώτο μισό του αγώνα και ήταν όλες από πλευράς γηπεδούχων, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν μόνο κάποιες προϋποθέσεις.

Στάθηκαν αρκετά καλά μεσοαμυντικά οι δύο πλευρές, μη επιτρέποντας η μια στην άλλη να απειλήσει ουσιαστικά με αποτέλεσμα να λείψουν και οι φάσεις από τον αγώνα.

Η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 30’ με ένα σουτ του Τσεμπάκ, ενώ στο 45+1’ ήταν σειρά του Σαρφό να προσπαθήσει να απειλήσει με ένα καλό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα ωστόσο να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκανέζος δοκίμασε ξανά το πόδι του χωρίς όμως να ανησυχήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να παραμένει αναλλοίωτο.

Το δεύτερο μέρος στο ξεκίνημά του ήταν παρόμοιο με το πρώτο, με την Πάφο να προσπαθεί να αναπτυχθεί κρατώντας περισσότερο μπάλα και τον ΑΠΟΕΛ να ανακόπτει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία τις προϋποθέσεις του αντιπάλου.

Στο 60’ ο Ντράγκομιρ δοκίμασε ένα καλό εκτός περιοχής σουτ χωρίς όμως να απειλείται ο Μπέλετς.

Στο 65’ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους για κράτημα του Σούσιτς στον Ζάιρο μέσα στην περιοχή, ωστόσο έπειτα και από επανεξέταση της φάσης και από το VAR ο Χριστοδούλου ανακάλεσε την απόφασή του καθώς ο Ζάιρο υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα.

Στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς η Πάφος ήταν η ομάδα που διατηρούσε περισσότερο την κατοχή, χωρίς όμως να γίνεται επικίνδυνη.

Στο 81’ μετά από ωραία σέντρα ο Ντονγκαλά βρήκε τον αμαρκάριστο Γουίλσον μέσα στην περιοχή και αυτός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν αντίδραση ωστόσο οι γαλαζοκίτρινοι έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στα μετόπισθεν μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να απειλήσει ουσιαστικά, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

ΣΚΟΡΕΡ: Γουίλσον (81’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γαβριήλ (11’), Κονσταντίνοφ (57’), Κρέσπο (72’), Μπέλετς (90+4’) / Μπρούνο (28’), Μπότσκαϊ (49’), Ικόκο (61’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Γαβριήλ (90+9')

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Τσεμπάκ (Ζεφτε 55’), Ντάλσιο, Κονσταντίνοφ (Πέτροβιτς 69’), Σαρφό (Βιγιαφάνες 69’), Ντονγκαλά, Γαβριήλ, Μαρκίνιος (Γουίλσον 69’ – Εφραίμ 85’).

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο (Βαλακάρι 31’), Ζάιρο, Μπότσκαϊ (Τάβαρες 88’), Ικόκο, Τάνκοβιτς (Αμπντουσαλάμοβ 72’), Ναμ (Νταβό 88’), Ντράγκομιρ, Πελάζιο (Πέπε 72’).