Πάλι καλά που έφυγε και με βαθμό...

Ο ΑΠΟΕΛ για άλλη μια αγωνιστική δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να επιστρέψει στις νίκες, καθώς έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το ντέρμπι με την Ανόρθωση στο «ΠΑΠ» (1-1).

Και εδώ που τα λέμε, έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι καλά που κατάφερε να πάρει κέρδος από τον αγώνα η ομάδα της Λευκωσίας.

Ναι μεν οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια (21’), δέχτηκαν όμως την ισοφάριση στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ακριβώς όπως είχε συμβεί και την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στον Απόλλωνα, μη μπορώντας να διατηρήσει το προβάδισμά του μέχρι την ανάπαυλα ώστε να το διαχειριστεί στο υπόλοιπο του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος η πίεση από πλευράς Ανόρθωσης γινόταν όλο και πιο ασφυκτική, με τον ΑΠΟΕΛ όχι μόνο να μη μπορεί να βγει στην επίθεση, αλλά και να κρατήσει μπάλα γενικότερα, ενώ όσο κυλούσαν τα λεπτά η ομάδα του Σα Πίντο (ο οποίος αποβλήθηκε με τη λήξη του πρώτου μέρους) οπισθοχώρησε αφήνοντας περισσότερους χώρους στον αντίπαλο.

Αν δεν ήταν και ο Μπέλετς να κρατήσει όρθιους τους γαλαζοκίτρινους και να σώσει τον βαθμό στο τέλος, τότε πολύ πιθανόν τα πράγματα να γίνονταν ακόμα πιο δύσκολα για την ομάδα της Λευκωσίας…

Σίγουρα η παρουσία της ομάδας στο δεύτερο μέρος είναι κάτι που πρέπει να προβληματίσει, ωστόσο χρόνος για χάσιμο δεν υπάρχει και άπαντες στον ΑΠΟΕΛ θα πρέπει να γυρίσουν σελίδα και να δουν την επόμενη δύσκολη αποστολή της 6ης αγωνιστικής, απέναντι στην Πάφο στο ΓΣΠ την ερχόμενη Τετάρτη.