ΑΠΟΕΛ - Απόλλων 1-1: Πέτροβιτς και Νταρίκουα το μοίρασαν στην Λευκωσία!

ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο ΓΣΠ, στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 31' με τον Πέτροβιτς ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Νταρίκουα έφερε το ματς στα ίσα, με το αποτέλεσμα να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγώνα, καταγράφοντας την πρώτη καλή ευκαιρία στο 5ο λεπτό. Ο Ζεφτέ έφυγε γρήγορα επιχειρώντας το μακρινό σουτ με τον Λέουβενρμπεργκ να αποκρούει ασταθώς, και τον Ντβάλι στην επαναφορά δεν βρήκε καλά τη μπάλα στέλνοντάς την έξω.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεζαν περισσότερο ανανεώνοντας τις επιθετικές τους προσπάθειες κυρίως από τα άκρα.

Στο 28’ οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να απειλήσουν με κεφαλιά του Μαρκίνιος έπειτα από σέντρα του Σούσιτς, με τον Λέουβενμπεργκ να μαζεύει και πάλι.

Στο 31’ οι γαλαζοκίτρινοι εξαργύρωσαν την επιθετική τους υπεροχή, με τον Πέτροβιτς να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά, μετά από ωραία σέντρα του Ντονγκαλά.

Μετά το γκολ που δέχτηκαν, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, δείχνοντας σημάδια αντίδρασης θέλοντας να κρατήσουν περισσότερο τη μπάλα. Στο 43’ είχαν μια καλή στιγμή με το πλασέ του Χάμπου από το ύψος της περιοχής να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπέλετς.

Εν τέλει το ανέβασμα του Απόλλωνα μετά το ημίωρο καρποφόρησε, με τους γαλάζιους να φέρνουν τον αγώνα στα ίσα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Εκπολό έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, στη συνέχεια ο Ντάλσιο δεν μπόρεσε να απομακρύνει σωστά με τον Νταρίκουα να σκοράρει από κοντά για το 1-1, στέλνοντας με την ισοπαλία τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό στα αρχικά του στάδια με το παιχνίδι να σταματάει συνεχώς λόγω των συνεχόμενων φάουλ, ενώ στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο σε σχέση με την εικόνα του πρώτου μέρους.

Στο 49’ ο Ντβάλι απελευθερώθηκε ωραία και έψαξε τον Κβιλιτάια στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος όμως βρισκόταν υπό την πίεση δύο ποδοσφαιριστών του Απόλλωνα.

Στο 54’ ο Εκπολό πήρε πρωτοβουλία και διένυσε αρκετά μέτρα στο γήπεδο, ενώ δοκίμασε και το μακρινό σουτ με τον Μπέλετς ωστόσο να μπλοκάρει σταθερά.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του ΑΠΟΕΛ να απειλήσει με τον Μαρκίνιος να βρίσκει ωραία τον Σαρφό και αυτός να κάνει το πλασέ με τον Λέουβενμπεργκ να διώχνει με τα πόδια.

Στο 66’ ο Κρμέντσικ δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός σε διπλό χρόνο ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Εφραίμ δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κορνερ.

Στο 72’ ο Σαρφό από πλάγια θέση δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός με το πλασέ του να περνάει έξω.

Στο 83’ ο Γουίλσον δοκίμασε ένα δυνατό σουτ με τον Λέουβενμπεργκ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Στο 84’ ήταν σειρά του Χάμπου να δοκιμάσει ένα δυνατό σουτ, με τον Ντβάλι να διώχνει.

Στο 88’ ο Απόλλωνας είχε μεγάλη ευκαιρία καθώς απείλησε με τον Σανγκάλ να κατεβάζει ωραία και στη συνέχεια να πλασάρει με τον Μπέλετς να αποκρούει σωτήρια.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζεφτέ, Σούσιτς, Κονσταντίνοφ (Βιγιαφάνες 62’), Ντάλσιο, Σαρφό (Γουιλσον 76’), Μαρκίνιος (Εφραίμ 62’), Ντονγκαλά (Φετφατζίδης 76’), Κβιλιτάια (Τομανέ 76’).

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πειμπέρνς, Πέρετζ (Αμπντουραχίμι 45’), Κρμέντσικ (Μάρκες 83’), Γιούρτσεβιτς, Κυριάκου, Νταρικβά, Βαλμπουενά (Τέκιε 69’), Κοστάκε (Σανγκάλ 45’), Κολ.

Σκόρερ: Πέτροβις (31’) / Νταρίκουα (45+4’)

Κίτρινες: Κονσταντίνοφ (59΄), Πέτροβιτς (89’) / Αμπντουραχίμι (49’), Σαγκάλ (69’), Τεκιέ (70’)