ΑΕΚ – Οθέλλος 3-2: «Κόλλησε» δεύτερη νίκη με… άγχος!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 του Οθέλλου στην σημερινή αναμέτρηση στην Αρένα, για την 4η αγωνιστική του Πρωταλήματος Cyta, πανηγυρίζοντας δεύτερη σερί νίκη στον θεσμό και παράλληλα την πρώτη φετινή στην έδρα της.

Το σκορ άνοιξε ο Σολ στο 11’, ισοφάρισε ο Γκαρθία στο 28’, ο Τρισκόφσκι έκανε το 2-1 στο 36’ ενώ στο 45+3’ ο Σολ με δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σανγκαρέ στο 60’.

Ντεμπούτο για την ΑΕΚ έκαναν και τα τρία πρόσφατα μεταγραφικά αποκτήματα που βρέθηκαν στην αποστολή: Ντίμερς,  Γκαλιόλο και Ντουνγκού.

Από νωρίς στο πρώτο μέρος, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε πετυχαίνοντας ένα γρήγορο γκολ. Στο 11ο λεπτό ο Σολ είδε τη μακρινή μπαλιά προς το μέρος του και έφυγε γρήγορα στην επίθεση, κατέβασε ωραία και πλάσαρε σωστά τον Ταουντούλ βάζοντας μπροστά την ΑΕΚ.

Παρά το προβάδισμά τους στη συνέχεια οι κιτρινοπράσινοι έριξαν τον ρυθμό τους, ενώ ο Οθέλλος προσπάθησε να κρατήσει την κατοχή και να κυκλοφορήσει περισσότερο τη μπάλα, καθώς η ΑΕΚ δεν πίεζε το ίδιο ψηλά όπως στα πρώτα λεπτά.

Ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 26’. Ο Μπραμπίγια έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Πίριτς απέκρουσε ασταθώς με τη μπάλα να στρώνεται μπροστά στον Γκαρσία και αυτός χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Μετά την ισοφάριση το σύνολο του Γαρπόζη πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς ανέβηκε ψυχολογικά, κάτι που ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί, με την ΑΕΚ να παίρνει εκ νέου προβάδισμα.

Στο 38’ μετά από σέντρα στην περιοχή του Οθέλλου ο αμυντικός των φιλοξενουμένων μετά από κακή εκτίμηση έδιωξε λανθασμένα τη μπάλα δίνοντας ουσιαστικά έτοιμο γκολ στον Τρισκόφσκι ο οποίος βρισκόταν μπροστά από την εστία και με δυνατό πλασέ σημείωσε το 2-1 για την ΑΕΚ, ξαναβάζοντάς την σε θέση οδηγού.

Σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο, και συγκεκριμένα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι, με άλλο ένα γκολ του Σολ, τριπλασίασαν το προβάδισμά τους. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Λέδες βρήκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας τον αμαρκάριστο Σολ και αυτός με ένα πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1, στέλνοντας έτσι την ομάδα του στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά σε άλλο ένα γκολ με το μακρινό σουτ του Μιλίσεβιτς στο 48’ να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 51΄οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με μια ωραία ενέργεια από τον Σανγκαρέ ο οποίος έφυγε γρήγορα στην επίθεση, ντρίμπλαρε τον Σάντσες, έκανε και το πλασέ όμως ο Πίριτς βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Ο Οθέλλος έδειξε διάθεση για να βρει αντίδραση, καταφέρνοντας μάλιστα να μειώσει σε 3-2 στο 60’ με τον Σανγκαρέ, έπειτα από σέντρα του Σταμούλη. Το γκολ στην αρχή δεν μέτρησε καθώς υπήρχε υπόδειξε για οφσάιντ, με το VAR να ξαναελέγχει τη φάση και να ανατρέπει την απόφαση του διαιτητή.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να επιβάλει το ρυθμό της και να κάνει το παιχνίδι της ενώ έκαναν αρκετές απόπειρες κυρίως με αντεπιθέσεις να βγουν μπροστά, καθώς μετά και το δεύτερο γκολ ξαναμπήκαν δυναμικά στο κόλπο για βαθμολογικό κέρδος.

Στο 90' ο Ουεσλάτι έκανε ένα φαλτσαριστό πλασέ αναγκάζοντας τον Πίριτς να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι κινδύνεψαν με τον Οθέλλο να αγγίζει την ισοφάριση, ειδικά στο 90+6' όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Κορίνιους έπιασε την κεφαλιά με τον Πίριτς να διώχνει σωτήρια για άλλη μια φορά.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες (Καπτούμ 86’), Σολ, Τρισκόφσκι (Ντίμερς 63’), Φαράζ (Ντιουνγκου 86’), Γκαρθία (Γκαλιόλο 73’), Μιλίτσεβιτς, Ποντς, Σάντος (Γκιούρτσο 63’), Σάντσεθ.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι (Ποπέσκου 79’), Ράμος (Ουεσλάτι 69’), Σαγκαρέ (Λιμπόμπε 85’), Ντιαγέ, Λουίς, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Γιάσο (Τζέρεμι 45’).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πονς (90+2’) / Γιάσο (22’), Μπραμπίγια (34’), Ουεσλάτι (90+3’)