«Χρυσός» Βαλμπουενά και… Μιλόγεβιτς με το δεξί!

Στην πρώτη του φετινή νίκη στο Πρωτάθλημα έφτασε ο Απόλλωνας ο οποίος επικράτησε με 1-0 της Καρμιώτισσας για την 3η αγωνιστική, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Βαλμπουενά στο 12ο λεπτό. Ιδανικό ξεκίνημα για τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο των γαλάζιων ο οποίος πραγματοποίησε σήμερα το ντεμπούτο του.

Το ματς

Την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα την είχε η Καρμιώτισσα στο 8’ όταν ο Ντούμπθια δοκίμασε το διαγώνιο σουτ με τον Λέουβενμπερχ να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Απόλλωνας ωστόσο ήταν αυτός που κατάφερε να φτάσει στο ζητούμενο σχετικά νωρίς στον αγώνα. Στο 12ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βαλμπουενά.

Μετά το 25’ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εξισορροπήσουν τον αγώνα και να πάρουν μερικές πρωτοβουλίες, ενώ παίκτες προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τις στατικές φάσεις ώστε να ανεβάσουν παίκτες στην περιοχή, χωρίς όμως να γίνουν απειλητικοί. Από την άλλοι οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και προσπαθούσαν να χτίσουν υπομονετικά το παιχνίδι τους από πίσω.

Ο Κοστάκιε δοκίμασε σε αρκετές περιπτώσεις το πόδι του με κάποια μακρινά σουτ, ωστόσο ο Ανέστης βρισκόταν πάντοτε σε ετοιμότητα.

Στο 35’ ο Φωτίου κλήθηκε στο on field review για να εξετάσει φάση και πιθανότητα πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μαλόνε πάνω στον Κρμέντσικ, ωστόσο δεν δόθηκε παράβαση καθώς στο ξεκίνημα της φάσης υπήρχε οφσάιντ.

Στο 41’ ο Κοστάκιε δοκίμασε να απειλήσει και με κεφαλιά από κοντά ωστόσο ο Ανέστης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 44’ η Καρμιώτισσα είχε καλή στιγμή με ένα καλό μακρινό σουτ από τον Παντελή, ο οποίος έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Λέουβενμπερχ. Η κορυφαία στιγμή για τους φιλοξενούμενους καταγράφηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Σουκ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Λέουβενπερχ.

Στο δεύτερο μέρος η Καρμιώτισσα προσπάθησε να απειλήσει με διπλή ευκαιρία στο 54’. Ο Ντούμπια έκανε το σουτ, ο Λέουβενμπερω απέκρουσε ασταθώς με τη μπάλα να φτάνει στον Ρόσι ο οποίος έκανε το πλασέ με τον Ολλανδό κίπερ να αποκρούει εκ νέου.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμούς παίρνοντας περισσότερες πρωτοβουλίες. Απείλησε με δύο κεφαλιές στο 60’ και 62’ με τους Πεϊμπέρνς και Κρμέντσικ αντίστοιχα.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο Απόλλωνας, όπως και στο πρώτο μέρος, διατηρούσε την κατοχή ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ ανανεώνοντας συνεχώς τις επιθετικές του προσπάθειες, ενώ η Καμιώτισσα δεν μπορούσε να βρει αντίδραση και να γίνει απειλητική.

Στο 84' και το 86' ο Απόλλωνας είχε καλές ευκαιρίες με τον Αμπντουραχίμι, ενώ στο 87' η Καρμιώτισσα άγγιξε το γκολ με ένα καλό σουτ του Τσουκαλά, με τη μπάλα ωστόσο να κοντράρει και να φεύγει λίγο έξω.

Λίγο πριν το τέλος η Καρμιώτισσα έφτασε σε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Λέουβενμπερχ να αποκρούει σωτήρια το κοντινό πλασέ του Ματθαίου.

Σκόρερ: Βαλμπουενά (12’)

Κίτρινες: Βαλμπουενά (75’), Τεκιέ (86’) / Νιούπορτ (18’), Ρόσι (35’), Κοβάσεβιτς (76’)

Κόκκινες:

Απόλλων: Λεουβενμπερχ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Κρμέντσικ (Αμπντουραχίμι 72’), Γιούρτσεβιτς (Σκιέλβικ 58’), Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (Ντιγκινί 81’), Κοστατσε, Κολ (Τεκιέ 58’).

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια (Μπεν Σαλάμ 66’), Φουρ, Λουκίλι, Παντελή (Ματθαίου 90'), Τσουκαλάς, Ρόσι, Νιούπορτ, Κοβάσεβιτς, Σουκ (Νεοφύτου 46’).

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γεώργιος

4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης