Κρατάει τρίποντο και ψυχολογία και «βλέπει» μόνο Γάνδη

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με το δεξί στη νέα σεζόν για το Πρωτάθλημα Cyta 2023/24, χάρη στη νίκη του με 2-0 επί της ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος».

Οι γαλαζοκίτρινοι φάνηκε να δυσκολεύονται αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η είσοδος των Μαρκίνιος και Βιγιαφάνιες με την έναρξη του δεύτερου, απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του Σα Πίντο, με τον Βραζιλιάνο ακραίο επιθετικό να σημειώνει δύοτέρματα και να σφραγίζει την πρώτη νίκη του ΑΠΟΕΛ.

Στο πρώτο μέρος ο ΑΠΟΕΛ φάνηκε μπλοκαρισμένος επιθετικά, μη μπορώντας να κρατήσει και να κυκλοφορήσει τη μπάλα, ενώ η πίεση ψηλά από την ΑΕΖ λειτουργούσε αποτρεπτικά για το πλάνο του Σα Πίντο, ο οποίος αν και έκανε αρκετές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, εν τέλει χρειάστηκε να βάλει στον αγώνα παίκτες με περισσότερα αγωνιστικά λεπτά και ρυθμό στα πόδια τους οι οποίοι έδωσαν σημαντικές βοήθειες, δίνοντας τη δυνατότητα και στην υπόλοιπη ομάδα να ανέβει στο δεύτερο μέρος και να πάρει τη νίκη.

Στη λίστα με τα θετικά από το «Αμμόχωστος» μπαίνουν σίγουρα η απόδοση του Ζεφτέ, αλλά και του Τομανέ ο οποίος δείχνει βελτίωση, ενώ μοίρασε και τις δύο ασίστ στα δύο γκολ του Μαρκίνιος.

Από 'κει και πέρα είναι λογικό στην ομάδα της Λευκωσίας να μην κρατήσουν πολλά πέρα από τη νίκη και το ψυχολογικό μπουστάρισμα από τη σημερινή αναμέτρηση, καθώς σειρά παίρνει ο πολύ σημαντικός και δύσκολος αγώνας με τη Γάνδη την ερχόμενη Πέμπτη (24/8) για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ.