ΑΕΖ – ΑΠΟΕΛ 0-2: Με «χρυσή» αλλαγή Μαρκίνιος το πρώτο «διπλό» της σεζόν!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 0-2 της ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος» για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta 2023/24 και μετά την Ευρώπη, μπήκε με το δεξί και στις εγχώριες του υποχρεώσεις.

Τη λύση για τους γαλαζοκίτρινους έδωσε ο Μαρκίνιος με δύο προσωπικά γκολ στο 50' και το 90+8', ο οποίος αποδείχτηκε «χρυσή» αλλαγή για τον Σα Πίντο, ο οποίος τον «έριξε» στον αγώνα με την έναρξη του β' μέρους.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 5ο λεπτό, με ένα σουτ του Τομανέ να σταματάει πάνω στο σώμα του Μπέκερ και στη συνέχεια ο Ντελμίρο απομάκρυνε.

Με το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου η ΑΕΖ προσπάθησε να πιέσει ψηλά τον ΑΠΟΕΛ σε μια προσπάθεια να εξισορροπήσει, πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο μετά και τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

Στο 20’ οι γαλαζοκίτρινοι κατέγραψαν άλλη μια καλή ευκαιρία  με τον Σταύρο Γαβριήλ ο οποίος μετά από σέντρα του Τσεμπάκ, μπήκε στη φάση, προσπάθησε από κοντινή απόσταση να κάνει την κεφαλιά με τον Αντωνίου ωστόσο να προλαβαίνει να διώξει παρακινδυνευμένα.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να απειλήσει, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβαιναν έχοντας περισσότερα καλά διαστήματα. Στο 31’ προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Χατζιβασίλη να κάνει το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, ωστόσο ο Ζεφτέ πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ.

Στο 38’ ο Κάστρο έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, δοκίμασε ένα μακρινό σουτ ωστόσο ο Μπέλετς δεν ανησύχησε.

Στο 41’ οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μια ευκαιρια με τον Ζεφτέ να κάνει τη σέντρα, ο Τομανέ έπιασε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπέκερ.

Στο 44’ ο Κάστρο δοκίμασε άλλο ένα σουτ, με τον Μπέλετς να αποκρούει με δυσκολία.

Γενικότερα η ΑΕΚ με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ήταν ξεκάθαρο ότι μπλόκαρε επιθετικά τον ΑΠΟΕΛ και ήταν πιο επικίνδυνη, ωστόσο το 0-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο ξεκίνησε ιδανικά, καθώς μόλις στο 50’ ο Μαρκίνιος που μπήκε στη θέση του Γαρβιήλ στο 46’ άνοιξε το σκορ για τους γαλαζοκίτρινους, έπειτα από ασίστ του Τομανέ.

Στην συνέχεια η ΑΕΖ προσπάθησε να αντιδράσει, ενώ κατέγραψε την καλύτερή της στιγμή στο 60’ με τον Γιουσούφ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Φετφατζίδη να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Μπέκερ να απομακρύνει σε κόρνερ.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά και ο αγώνας πλησίαζε στα τελικά του στάδια, οι φιλοξενούμενοι είχαν ως πρωταρχικό στόχο να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους κάτι που έκαναν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, ενώ οι γηπεδούχοι μετά το δοκάρι δεν κατάφεραν να ξαναγίνουν απειλητικοί.

Στο 82' ο ΑΠΟΕΛ είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Βιγιαφάνες να δοκιμάζει ένα σουτ ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπέκερ.

Στο 88' η ΑΕΖ προσπάθησε να απειλήσει μετά από ώρα με ένα καλό σουτ από τον Κάστρο, ωστόσο ο Μπέλετς έπεσε και μπλόκαρε σωστά.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε και πάλι ο Μαρκίνιος στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, ξανά μετά από ασίστ του Τομανέ, σφραγίζοντας έτσι την πρώτη νίκη του ΑΠΟΕΛ στη φετινή σεζόν.

Σκόρερ: Μαρκίνιος (50’, 90+8')

Κίτρινες: Ρέινολντς (18’), Μπέκερ (53’), Μιχαηλίδης (90+3')  / Τσεμπάκ (40’), Ζεφτέ (58’)

Κόκκινες: -

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Κ.Αντωνίου, Σαρφό (Ιωσηφίδης 89'), Σλόγκαρ (Γιουσούφ 46’), Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς (Μιχαηλίδης 75'), Χατζηβασίλης (Κκώστης 68’), Σιφνέος (Ελευθερίου 75'), Χρίστου.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καραμανώλης, Γέφτε, Ντβάλι, Τσεπάκ (Σούσιτς 69’), Σατσιάς (Βιγιαφάνες 46’), Ντάλσιο, Τομανέ, Γαβριήλ (Μαρκίνιος 46’), Φετφατζίδης (Ντονγκαλά 82'), Κοσταντίνοφ (75' Πέτροβιτς).