Πάφος FC – Καρμιώτισσα 3-0: Άνετη κι ωραία στην πρεμιέρα!

Η Πάφος χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, επικράτησε με 3-0 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης» και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της νέας σεζόν του Πρωταθλήματος Cyta 2023/24.

Ζάιρο, Ντράγκομιρ και Τουμάσι οι σκόρερ για την ομάδα του Καρσέδο, στο 36ο, 60ο και 87ο λεπτό αντίστοιχα.

Η Πάφος έδειξε εξ αρχής τις προθέσεις της, καθώς ήλεγχε ολοκληρωτικά τον ρυθμό από τα πρώτα στάδια του αγώνα. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν καθόλου τη μπάλα, ενώ τα αρκετά λάθη από πλευράς τους δεν τους επέτρεψαν να αναπτυχθούν ορθόδοξα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο 13’ και ήταν για τους γηπεδούχους, με τον Αμπντουσαλάμοβ να πιάνει καλή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ρους, με τον Ανέστη ωστόσο να βρίσκεται σε ετοιμότητα.

Μετά το 20λεπτο η Καρμιώτισσα προσπάθησε να κερδίσει κάποια μέτρα με τους γηπεδούχουος ωστόσο να διατηρούν τον έλεγχο, χωρίς όμως να απειλούν ιδιαίτερα.

Στο 36’ η Πάφος άνοιξε το σκορ με τον Ζάιρο να εκμεταλλεύεται την σέντρα-ασίστ του Μπρούνο και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να πιέζουν και να ανταλλάζουν την μπάλα έξω από την περιοχή του Ανέστη.

Στο 45’ η Καρμιώτισσα κατάφερε να απειλήσει για πρώτη φορά με ένα καλό σουτ από τον Μπεν Σαλάμ, ο Ίβουσιτς όμως έπεσε και μπλόκαρε σωστά.

Το 1-0 ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου, με την Πάφο να προηγείται δίκαια βάσει και της εικόνας της στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος, η Καρμιώτισσα προσπάθησε να μπει καλύτερα, ενώ προσπάθησε να απειλήσει έχοντας τριπλή χαμένη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδια στα ίσα στο 48'. Ο Ίβουσιτς μπλόκαρε αρχικά το σουτ του Γκραντινάρου, ο Σουκ πήρε το ριμπάουντ με τη μπάλα να χτυπάει σε σώματα και στη συνέχεια ο Γκραντινάρου δεν κατάφερε σε δεύτερη προσπάθεια να απειλήσει.

Παρά το πιο ανεβασμένο ξεκίνημα της ομάδας των Πολεμιδιών σε σχέση με το πρώτο μέρος, η Πάφος δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει και σε ένα δεύτερο γκολ στο 63’.

Σε φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ του Μπρούνο, ο Ικόκο δοκίμασε ένα σουτ το οποίο κόντραρε σε σώματα αντιπάλων, με τον Ντράγκομιρ να πιάνει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και να γράφει το 2-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια η Πάφος εξακολουθούσε να ελέγχει σε αρκετά μεγάλο βαθμό τον ρυθμό του αγώνα, με την Καρμιώτισσα να προσπαθεί να περιορίσει τις προσπάθειες του αντιπάλου.

Στο 87' ο Πελάτζιο βρήκε ωραία τον Τουμάσι και αυτός με ένα διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Ανέστη τριπλασιάζοντας το προβάδισμα των γηπεδούχων, συνδυάζοντας με τέρμα το επίσημο ντεμπούτο του με τα χρώματα της Πάφου.

Πρώτοι τρεις βαθμοί για την Πάφο στη νέα σεζόν, χωρίς κέρδος η Καρμιώτισσα στην πρώτη επίσημη υποχρεώση.

Σκόρερ: Ζάιρο (36’), Ντράγκομιρ (60’), Τουμάσι (87').

Κίτρινες: Ζάιρο (31’), Μπότσκαι (57’) / Μπεν Σαλάμ (34’), Μαλόνε (78’)

Κόκκινες: -

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπρούνο, Ζάιρο (Νταβό 76’), Μπότσκαϊ (Τάβαρες 65’), Ικόκο, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ (Τουμάσι 46’), Βαλακάρι (Πελάτζιο 81'), Ναμ, Ντράγκομιρ (Νταλίνγκνα 81').

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Γκράβενμπερχ (Ντούμπια 63’), Λουκίλι (Μιλιντσεάνου 63’), Παντελή (Ματθαίου 68’), Γκραντινάρου, Νιούπορτ, Αγγελή, Μπεν Σαλάμ (Τσουκαλάς 46’), Κοβάσεβιτς, Σουκ (76’ Ρόσι).