Αδύνατος ο διαιτητής, με αδυναμίες όμως και η Ομόνοια

Έκανε τεράστιο λάθος ο διαιτητής στο πέναλτι (και την κόκκινη). Άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι. Θα μπορούσαν να είναι διαφορετικές οι συνθήκες. Πιθανότατα θα ήταν. Ο αποκλεισμός από μία πιο ποιοτική ομάδα θα μπορούσε βέβαια να έρθει έτσι και αλλιώς. Ανεξάρτητα από αυτά υπάρχει η πιο μεγάλη εικόνα.

Κάποια πράγματα συνεχίζουν να φωνάζουν. Υπάρχουν σοβαρές αδυναμίες στο «τριφύλλι». Και ας λένε το αντίθετο οι ιθύνοντες. Οφθαλμοφανή πράγματα.

Η Ομόνοια έχει πρώτα από όλα θέματα στην αμυντική της συμπεριφορά. Σε πρόσωπα (θέμα ποιότητας ίσως και όλων των οπισθοφυλάκων), σε συγκέντρωση, αντίληψη και προσέγγιση. Ναι με 10, αλλά στα 4 γκολ που δέχτηκε η αντίδραση της ήταν κακή. Και ίσως να φανούμε υπερβολικοί, αλλά και πριν το 1-0, τα πατήματα δεν ήταν τόσο καλά στα μετόπισθεν. Τρεις φορές επενέβη σε 15 λεπτά ο Φαμπιάνο. Στο πέναλτι (που δεν ήταν) υπήρχε τρύπα στην άμυνα).

Συν το γεγονός πως η Ομόνοια απάντησε άμεσα στην γκάφα του διαιτητή και είχε το μομέντουμ. Το έχασε όμως από αδράνεια και έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης σε 2 λεπτά. Όπως δεν την έχει όταν σφυρίζεται σέντρα. Στο Καζακστάν, στο ΓΣΠ (σε δύο ημίχρονα), στη Δανία (σε άλλα δύο).

Το πρωτάθλημα αρχίζει και προφανώς οι θέσεις της οπισθοφυλακής γέμισαν.  Το πόσο διορθώνεται η κατάσταση θα φανεί. Εκτός και αν ληφθεί κάποια απόφαση.

Η ανάγκη για ένα παίκτη που να ενώνει άμυνα και επίθεση με ενέργεια και με  καλή κατάρτιση παραμένει.  Κανένας συνδιασμός των τεσσάρων χαφ δεν φέρνει την απαραίτητη αποτελεσματικότητα.

Η ανάγκη για φορ επίσης. Ανεξάρτητα αν σκόραρε ο Κακουλλής.  Χρειάζεται άλλη μία επιλογή. Πρώτης γραμμής Θα ανοίξουμε και  το θέμα βάθους, οπότε και στα άκρα πρέπει να έρθει άλλη μία λύση.

Γενικώς για άλλη μία χρονιά, στην Ομόνοια κάτι εκτιμούν λάθος στον προγραμματισμό

Η ανάγκη για ένα πιο σφρυγιλό,  και ταχύ σύνολο είναι επίσης επιτακτική. Αν ενισχυθεί θα είναι πιο εφικτό το έργο του Αυγουστή.. Που έχει και αυτός σημαντικό μερίδιο ευθύνης για την όλη εικόνα.