«Συναγερμός»… και για Ευρώπη στην ΑΕΚ

«Τρέχει» πλέον για να μη χάσει (και) το τρένο της Ευρώπης η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας μετά την ισοπαλία με τον Άρη στην Αρένα (1-1), είδε τις ελπίδες της για τον τίτλο να μειώνονται στο απειροελάχιστο, ενώ έχει πια σημάνει συναγερμός και για τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι «κιτρινοπράσινοι» έδειξαν αισθητή βελτίωση την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι έκαναν την καλύτερή τους εμφάνιση σε ολόκληρα τα πλέι-οφ.

Ο βαθμός της ισοπαλίας ωστόσο δεν τους αφήνει ικανοποιημένους, αφού νιώθουν πλέον την ανάσα της Πάφου αλλά και του Απόλλωνα που μείωσαν την απόσταση στο -3 και καραδοκούν για την προνομιούχα 3η θέση.

Για την ΑΕΚ ακολουθεί η δύσκολη έξοδος στο ΓΣΠ απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, σε ένα ντέρμπι που και οι δύο πλευρές θα καίγονται για τη νίκη. Η ΑΕΚ θέλει πάση θυσία το διπλό, ενώ σε περίπτωση ήττας, Πάφος και Απόλλωνας θα έχουν την ευκαιρία να πιάσουν τους Λαρνακείς στους 62 βαθμούς (νοουμένου ότι θα κερδίσουν τα δικά τους παιχνίδια), ενώ υπενθυμίζεται ότι σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας υπερτερεί ο Παφιακός σύλλογος.

Αποτελεί επομένως μεγάλο στοίχημα για την ομάδα του Όλτρα όχι απλά να συνεχίσει από εκεί που έμεινε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη, αλλά να πάει και ένα βήμα παραπέρα, εξαλείφοντας τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση και κυρίως να δει τις ευκαιρίες να μετατρέπονται σε γκολ.