Πάφος-ΑΕΚ 4-0: Την σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους!

Η Πάφος κέρδισε την ΑΕΚ με 4-0 για την 4η αγωνιστική των μπαράζ και μείωσε τη διαφορά από την 3η θέση στους τρεις βαθμούς. Δύο γκολ ο Αμπντουραχίμι, από ένα οι Τάνκοβιτς-Κανέ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, η ΑΕΚ είχε την κατοχή ωστόσο η Πάφος είναι αυτή που στην κόντρα βρήκε το γκολ στο 10ο λεπτό. Ο Βαλακάρι πιο συγκεκριμένα είδε την κίνηση του Αμπντουραχίμι στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, του μεταβίβασε την μπάλα και ο τελευταίος ευστόχησε στο τετ-α-τετ για το 1-0.

Οι Λαρνακείς προσπάθησαν να απαντήσουν με το σουτ του Φαράζ στο 18’, οι γηπεδούχοι άφηναν την κατοχή στους φιλοξενούμενους αλλά ευκαιρίες δεν δημιουργούσαν. Η Πάφος κτύπησε στο 23’, ξανά με τον ίδιο τρόπο. Εκμεταλλευόμενοι το λάθος του Μιλίσεβιτς οι γαλάζιοι έφυγαν στην κόντρα, ο Ζάιρο κράτησε όσο έπρεπε και σέρβιρε στον αμαρκάριστο Αμπντουραχίμι ο οποίος προ κενής εστίας σημείωσε το 2-0.

Η ΑΕΚ έδειχνε χαμένη στον αγωνιστικό χώρο, ανούσια και από την άλλη η Πάφος ήταν άκρως ουσιαστική. Οι κιτρινοπράσινοι μετά το μισάωρο ανέβασαν κάπως στροφές, είχαν δοκάρι με τον Γκαρσία στο 36’ ωστόσο γκολ δεν πετύχαιναν.

Έτσι ο ρεφ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 2-0, κάτι που έδινε σημαντικό προβάδισμα στο συγκρότημα του Σαλγκάδο. Δεδομένο πως ο Όλτρα είχε έντονα παράπονα από τους παίκτες του και ήταν φανερά απογοητευμένος.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου δεν είχαμε αλλαγές, η ΑΕΚ μπήκε πιο επιθετικά και έχασε 1-2 καλές ευκαιρίες για να μειώσει στο σκορ. Η Πάφος ηθελημένα είχε δώσει χώρο, ενώ οι Λαρνακείς κυκλοφορούσαν την μπάλα θέλοντας να φτιάξουν ευκαιρίες.

Γύρω στο 60’ ήρθαν και οι κινήσεις από τους δύο πάγκους, με τους Σαλγκάδο και Όλτρα να τροποποιούν τα πλάνα τους, αφού για παράδειγμα πλέον οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με τριάδα στην άμυνα.

Τα λεπτά περνούσαν, το 2-0 παρέμενε και ουσιαστικά η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια. Το συγκρότημα του Σαλγκάδο να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμά του, με τους παίκτες του Όλτρα να θέλουν αλλά να μην μπορούν να μειώσουν. Καλύτερη φάση την οποία είχε να επιδείξει η ΑΕΚ ήταν ένα φοβερό γυριστό του Γκρόμοφ στο 56’.

Η κούραση έμπαινε στην εξίσωση, οι αλλαγές συνεχίζονταν και η κλεψύδρα του χρόνου άδειαζε υπέρ της Πάφου. Στο 85’ ο Πονς έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως έδιωξε σωτήρια η άμυνα των γηπεδούχων κρατώντας το 2-0.

Οι γαλάζιοι μάλιστα μέχρι το τέλος βρήκαν άλλα δύο τέρματα, αφού ο Τάνκοβιτς στο 88’ και ο Κανέ στο 90+2’ διαμόρφωσαν το τελικό 4-0 σε μια μαγική βραδιά.

Η Πάφος έφτασε τους 55 βαθμούς και μείωσε στο -3 από την 3η ΑΕΚ αφού οι κιτρινοπράσινοι έμειναν στους 58. Για την επόμενη αγωνιστική οι γηπεδούχοι θα παίξουν με τον Απόλλωνα, ενώ οι Λαρνακείς θα αναμετρηθούν με την Ομόνοια.

Πάφος: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Ζάιρο (89'Πελάζιο), Ικόκο, Δημητρίου (83'Μπρούνο), Αμπντουραχίμι (59'Τάνκοβιτς), Βαλακάρι (59'Ντράγκομιρ), Μπάιριτς.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς (86'Μάμας), Κάσας (62'Ναούμ), Λέδες, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Πονς (86'Σανχούρχο), Γκρόμοφ (76'Γιάκολις), Γκιούρτσο (62'Νίκολιτς).

Κίτρινες: Κβίντα/ Τόμοβιτς.