Ανόρθωση - Νέα Σαλαμίνα 4-4: Ματσάρα με γκολ, θέαμα και τελικά... «Χ»!

Γκολ και θέαμα είδαμε στη σημερινή αναμέτρηση της Ανόρθωσης με τη Νέα Σαλαμίνα στο «ΠΑΠ», με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 4-4, για την 3η αγωνιστική των play-out του Πρωταθλήματος Cyta. Σε ένα ματς που παρά την απουσία του βαθμολογικού κινήτρου για τις δύο πλευρές, επικράτησαν τα ατομικά κίνητρα, ενώ το θέαμα ενίσχυσε το γεγονός ότι οι ποδοσφαιριστές αγωνίζονταν δίχως άγχος και πίεση, με αποτέλεσμα να δούμε ανοιχτό παιχνίδι με αρκετά γκολ.

Με καλό ρυθμό άρχισε ο αγώνας, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε ένα γρήγορο γκολ μόλις στο 6ο λεπτό. Οι παίκτες της Νέας Σαλαμίνας αντάλλαξαν γρήγορα τη μπάλα, ο Φελίπε συνεργάστηκε ωραία με τον Λέουκο και αυτός στη συνέχεια έδωσε στον Τιάγκο που με κάθετη πάσα βρήκε τον Ντορεγκαράι ο οποίος έκανε το τελείωμα για το 0-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Φερέιρα, ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να περάσει την μπάλα πάνω από τον Κίσσα, με τον κίπερ της Νέας Σαλαμίνας να του λέει όχι.

Στο 12ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για την Ανόρθωση. Ο Γκερέρο με τακουνάκι βρήκε ωραία τον Φερέιρα, αυτός σέντραρε από τα αριστερά στέλνοντας τη μπάλα στην περιοχή και τον Μραζ ο οποίος έπιασε την κεφαλιά με τον Κίσσα να αποκρούει αρχικά, όμως στην επαναφορά ο Παρούτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1 με το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της «Κυρίας». Η ολική ανατροπή από πλευράς Ανόρθωσης ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, όταν στο 22’ η σέντρα του Μραζ πέρασε από όλους βρί΄σκοντας τον Γκερέρο με ένα πλασέ εντός περιοχής.

Στο 44’ καταγράφηκε διπλή χαμένη ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους, αρχικά με τον Λόρια να αποκρούει το σουτ του Φελίπε, με τη μπάλα να στρώνεται στον Τιάγκο το πλασέ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα είχε μια καλή στιγμή στο 52΄με την κεφαλιά του Ντορεγκαράι να περνάει έξω, η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, καθώς στο 58’ η Ανόρθωση σημείωσε και τρίτο γκολ, όταν μετά από ωραία και γρήγορη συνεργασία ο Φερέιρα βρήκε δεξιά τον Μηνά Αντωνίου και αυτός με μια σέντρα σημάδεψε τον Μραζ, ο οποίος με ένα πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κίσσα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μάριος Χριστοφόρου υπέδειξε πέναλτι για τους γηπεδούχους μετά από φάουλ του Μάντζεκ στον Παρούτη μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τεχέρα ο οποίος δεν αστόχησε από τα 11 βήματα, γράφοντας το 4-1 για την «Κυρία».

Στο 74’ η Νέα Σαλαμίνα μείωσε σε 4-2 με τον Κουμούρη, με το γκολ να ακυρώνεται αρχικά για οφσάιντ, ωστόσο έπειτα και από έλεγχο της φάσης από το VAR, το τέρμα μέτρησε κανονικά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής ξανάβαλε τους φιλοξενούμενους στη διεκδίκηση βαθμολογικού οφέλους, καθώς μείωσε εκ νέου σε 4-3 για τη Σαλαμίνα, με ένα κοντινό σουτ μέσα στην περιοχή.

Στο 85’ η Ανόρθωση είχε μια καλή ευκαιρία με τον Χριστοφή να φεύγει γρήγορα να πατάει περιοχή και να κάνει το σουτ ωστόσο ο Κίσσας ήταν σε ετοιμότητα.

Την ισοφάριση για τη Νέα Σαλαμίνα σε 4-4 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα υπέγραψε ο Φλοριάν Τολμές ο οποίος με μια κοντινή προβολή έσωσε τον βαθμό για τους ερυθρόλευκους σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Όσον αφορά τα βαθμολογικά η Νέα Σαλαμίνα παραμένει στην κορυφή του β' ομίλου με 42 βαθμούς, ενώ ακολουθεί η Ανόρθωση με 40 στην 7η θέση.

Επόμενη υποχρέωση για την Ανόρθωση είναι στις 9 Απριλίου όταν θα ταξιδέψει στη Λεμεσό για τον αγώνα με την ΑΕΛ στο «Αλφαμέγα» (19:00), ενώ για τη Νέα Σαλαμίνα ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Καρμιώτισσα στο «Αμμόχωστος» (17:00), στις 7 Απριλίου.