Άρης-ΑΕΚ 4-0: Φτιαγμένος... για πρωτάθλημα!

Ο Άρης επικράτησε με 4-0 της ΑΕΚ στο «AlphaMega Stadium» για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λεμεσού με τους τρεις βαθμούς που πήρε έπιασε στην 2η θέση την ομάδα της Λάρνακας με 57 βαθμούς και μαζί, είναι στο -4 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Στο 6ο λεπτό ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά με σουτ του Μπαμπίκα. Τέσσερα λεπτά μετά, η γηπεδούχοι εξαργύρωσαν το δυνατό ξεκίνημά τους και άνοιξαν το σκορ. Ο Μπαμπίκα έδωσε στον Κακόριν, ο οποίος με ωραίο τελείωμα εντός περιοχής, νίκησε τον Πίριτς για το 1-0 του Άρη.

Στο 15ο λεπτό ήρθε άλλη μια τελική για τον Άρη, όμως το διαγώνιο σουτ του Μπαμπίκα πέρασε λίγο έξω. Ακολούθησαν άλλα δύο σουτ από τους Πηλέα και Στρούτσκο χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Στο 32ο λεπτό η ΑΕΚ έφτιαξε την πρώτη της φάση στον αγώνα. Ο Φαράζ έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής όμως ο κίπερ του Άρη έπεσε και απόκρουσε την μπάλα.

Στο 37ο λεπτό, ο Άρης έκανε το 2-0 με τον Μπαμπίκα όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά και την παρέμβαση του VAR.

H AEK, δύο λεπτά μετά θα μπορούσε να φέρει τον αγώνα στα ίσια, αλλά η μπάλα μετά από σουτ του Άλτμαν από κοντά χτύπησε στο πόδι του Μουσούντα.

Μέχρι το τέλος, το σκορ δεν άλλαξε και ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και στο 54ο λεπτό έφτιαξε μεγάλη ευκαιρία. Ο Τρισκόφσκι έκανε την κοντινή κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Μουσούντα και κατέλεξε σε κόρνερ.

Τελικά, το δεύτερο γκολ ήρθε για τον Άρη στο 58ο λεπτό. Ο Κακόριν έδωσε κάθετα στον Γκομίς και αυτός, αφού μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε ωραίο τελείωμα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς για το 2-0.

Η απάντηση της ΑΕΚ, με φάση όχι γκολ, ήρθε στο 71ο λεπτό. Ο Λόπες έκανε το σουτ εντός περιοχής όμως ο κίπερ του Άρη απόκρουσε δύσκολα.

Αφού δεν σκόραρε η ΑΕΚ, το έκανε ο Άρης στο 74ο λεπτό. Ο εκρηκτικός Μπαμπίκα έφυγε πίσω από το κέντρο του γηπέδου, κανένας αντίπαλος δεν μπόρεσε να τον σταματήσει, πέρασε και τον Πίριτς κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του.

Ο Άρης δεν έσβησε τις μηχανές και στο 89ο λεπτό πέτυχε τέταρτο γκολ. Ο Μαγιαμπέλα έφυγε μόνος απέναντι από τον Πίριτς και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Άρης (Α.Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μποάκι, Μπένγκτσον (65' Μαγιαμπέλα), Γκομίς (65' Μπρόρσον), Γιαγκό, Στρούσκι (76' Μπράουν), Μουσούντα, Ζόκε, Μπαμπίκα (76' Στεπίνσκι), Κακόριν (83' Γιαμπλόνσκι).

-Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Μαγιαμπέλα, Μονέ Πακέ, Μπρόρσον, Γιαμπλόνσκι.

ΑΕΚ (Χ.Λ.Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλεθ (73' Γιάκολις), Σανχούρχο, Τρισκόφσκι, Φαράζ (83' Γκρόμοφ), Ράφα Λόπες, Γκαρθία (76' Κάσας), Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Άλτμαν (73' Νίκολιτς), Πονς (83' Μάμας).

-Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Κάσας, Γκρόμοφ, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μπέιτς, Γιάκολιτς, Μάμας, Νίκολιτς.