Πάφος FC - ΑΕΛ 1-0: Τάνκοβιτς... ο λυτρωτής!

Η Πάφος FC επικράτησε δύσκολα της ΑΕΛ με 1-0 μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Στους 48 βαθμούς πάει η Παφιακή ομάδα, μένει στους 31 η ΑΕΛ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος ήταν καλύτερη, είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο των κινήσεων. Μάλιστα, ήταν η ομάδα που έφτιαξε περισσότερες τελικές. Στο 11ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Μπρούνο. Δύο λεπτά μετά, άλλη μια φάση με άλλο ένα σουτ, αυτή την φορά από τον Τάνκοβιτς. Στο 28ο λεπτό, ήταν σειρά του Ζάιρο να δημιουργήσει φάση, όμως, το σουτ του πέρασε εκτός. Δύο λεπτά μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Μπρούνο προσπάθησε εκ νέου να σκοράρει, αλλά το σουτ του έκανε το μάζεψε ο Ολιβέιρα.

Η ΑΕΛ περισσότερο κοίταξε να μην δεχθεί γκολ παρά να βγει στην επίθεση. Η μόνη καλή στιγμή που είχε, ήταν στο 36ο λεπτό όταν ο Ρομό από κοντά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε και να της δώσει πορεία προς τα δίχτυα.

Ακολούθησε άλλο ένα σουτ από τον Ζάιρο για την Παφιακή ομάδα, χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά. Γκολ δεν είχαμε, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το σκορ που συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η Πάφος με την έναρξη του δευτέρου μέρους, σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε. Μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα της ΑΕΛ, η μπάλα πήγε στον Παλάσιος ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά από έλεγχο που έγινε από το VAR, το τέρμα της Παφιακής ομάδας ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Και ενώ ο αγώνας κυλούσε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο και κάποια μεγάλη φάση, ήρθε το γκολ στο 78ο λεπτό για την ομάδα του Μπεργκ. Η μπάλα έμεινε στην περιοχή της ΑΕΛ, κατέληξε στον Ζάιρο ο οποίος με ωραίο τακουνάκι βρήκε τον Τάνκοβιτς. Αυτός, με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολιβέιρα για το 1-0 της Πάφου.

Στο 82ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια τελική. Ο Βαλακάρι έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής αναγκάζοντας τον Ολιβέιρα σε σπουδαία απόκρουση διατηρώντας το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.