«Σφύριξε» στην Πάφο και πάτησε εξάδα το «ερυθρόλευκο» εξπρές!

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε της Πάφος FC εκτός έδρας με 1-2 σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και έκτη μαζί με την πρόκριση επί της ΑΕΚ στο Κύπελλο. Πάτησε στην 5η θέση η Σαλαμίνα με 37 βαθμούς, στους 45 έμεινε η Πάφος.

Το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης ήρθε αρκετά νωρίς. Στο 7ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ζάιρο μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ένα λεπτό μετά, ο Ντορεγκαράι που ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, ήταν εύστοχος για το 0-1 των φιλοξενούμενων.

Η Πάφος έφτιαξε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 18ο λεπτό με σουτ του Ζάιρο εντός περιοχής, το οποίο απόκρουσε ο Μελίσσας. Τέσσερα λεπτά μετά, ήταν σειρά του Χέσταντ να απειλήσει, όταν το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 33ο λεπτό ήρθε άλλη μια τελική με νέο σουτ από τον Τάνκοβιτς και ακολούθως έγινε το 1-1.

Στο 39ο λεπτό, η τελευταία μεταγραφή της Πάφου, ο Μπρούνο Φελίπε, έδωσε κάθετα στον Τάνκοβιτς ο οποίος με ωραίο πλασέ εντός περιοχής νίκησε τον τερματοφύλακα της Σαλαίνας για την ισοφάριση.

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του 45λέπτου, ο Ζάιρο θα μπορούσε να σκοράρει, όμως δεν έπιασε από ευνοϊκή θέση όπως θα ήθελε την κεφαλιά, με αποτέλεσμα το 1-1 να οδηγήσει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό ο Τάνκοβιτς έχασε ευκαιρία για το 2-1 και στην αντεπίθεση η Σαλαμίνα έκανε το 1-2. Ο Τσίκο έφυγε στην κόντρα επίθεση, έδωσε στον Μιγκελίτο ο οποίος μόνος εντός περιοχής νίκησε τον Ίβουσιτς δίνοντας παραάλληλα προβάδισμα ξανά στην ομάδα του.

Ακολούθησαν δύο τελικές για την Πάφο μέσα σε ένα λεπτό με τους Ζάιρο και Τάνκοβιτς, χωρίς όμως να είναι ουσιαστικοί. Επόμενη τελική, στο 75ο λεπτό, όταν ο Μελίσσας σταμάτησε σουτ στην κίνηση του Ζουνίνιο.

Στο 86ο λεπτό η Πάφος απείλησε ξανά, με μακρινό σουτ του Αμπντουραχίμι το οποίο σταμάτησε για άλλη μια φορά ο τερματοφύακας της Σαλαμίνας. Δύο λεπτά μετά, ήρθε άλλη μια τελική για την Πάφο, με σουτ του Μπρούνο που πέρασε εκτός.

Μέχρι το τέλος, το σκορ δεν άλλαξε και η Νέα Σαλαμίνα πήρε άλλη μια μεγάλη νίκη που την ανεβάζει στην 5η θέση.