Απόλλων-Ολυμπιακός: Τρίποντο με Πίττα, «βολίδα» Ντανίλο και... άγχος στο τέλος!

Σημαντική νίκη με 2-1 για τον Απόλλωνα επί του Ολυμπιακού στο «ΆλφαΜέγα». Σκόρερ για την ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη οι Πίττας και Ντανίλο Σπόλιαριτς. Μείωσε ο Ολυμπιακός στο τέλος και είχαμε ένα δραματικό φινάλε. Όλα τα γκολ στο β' ημίχρονο.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήραν το ζητούμενο και επέστρεψαν στις νίκες, την ίδια ώρα που προσπέρασαν την Ομόνοια στη βαθμολογία ανεβαίνοντας στους 35 βαθμούς.

Στους 13 έμεινε ο Ολυμπιακός και στην 12η θέση της βαθμολογίας.

Το ματς:

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μέχρι το πρώτο 10λεπτο έφτιαξε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες. Ούτε του Χέντι (5’), ούτε του Γιόστεν (6’) ούτε του Ουάρντα (7’) όμως κατέληξαν στα δίχτυα.

Με το πέρας των πρώτων λεπτών προσπάθησε να κρατήσει μακριά από την εστία του Μολ τους γηπεδούχους ο Ολυμπιακός που κατέγραψε μόλις μία καλή στιγμή στο 44’ με τον Αλσέους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο β’ ημίχρονο και ο Πίττας σκόραρε πριν τη συμπλήρωση των 46 λεπτών του αγώνα. Ο Βα από τα δεξιά, που εισήλθε στο ματς δευτερόλεπτα νωρίτερα, με προβολή άνοιξε το σκορ.

Πέρασαν 21 λεπτά μέχρι να δούμε την επόμενη καλή φάση και αυτή ήταν για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από λάθος στην άμυνα του Γιοβάνοβιτς και σέντρα του Κα ο Χέντρικς έκανε τη προβολή με το Γιοβάνοβιτς να αποκρούει. Παρόμοια και η κατάληξη της φάσης τρία λεπτά μετά, από κεφαλιά του Χέντρικς και πάλι.

Στο 79’ ωστόσο, ο Ντανίλο Σπόλιαριτς «όπλισε» μετά από κομπίνα σε κόρνερ και με φοβερό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Μολ.

Στο 85’ ο Σλόγκαρ με σουτ από θέση μέσα αριστερά μείωσε και έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά στο ματς. Ωστόσο μόλις δύο λεπτά μετά ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Ντιγκινί. Τα τελευταία λεπτά ήταν αγχωτικά για τους γηπεδούχους που στο τέλος πήραν τους τρεις βαθμούς.

Απόλλων: Α. Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Πίττας (86’ Ζράντι), Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Αλεσάμι, Παναγιώτου, Γιόστεν (46’ Βα), Ουάρντα (86’ Ίλιεφ), Χέντι (67’ Ντιγκινί)

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Αρτυματάς, Μαλεκκίδης, Ντόνιο

Ολυμπιακός: Μολ, Λιασίδης (66’ Σλόγκαρ), Μπάρντι, Κα (76’ Χαραλάμπους), Έσελινκ, Χριστοδούλου (80’ Ζευκή), Δόσης (75’ Κορομά), Χέντρικς, Γιακουμάκης, Κυριάκου, Αλσέους

Στον πάγκο: Ντα Σίλβα, Χριστοφόρου, Ιωάννου, Δημητρίου, Νάνι, Καϊάφας,

Σκόρερ: Πίττας (46’), Σπόλιαριτς (79’) / Σλόγκαρ (85’)
Κίτρινες: Βα / Μπάρντι