Ακρίτας-Καρμιώτισσα 0-2: Διπλό ανάσας

Στις νίκες επέστρεψε μετά από τέσσερις αγωνιστικές η ομάδα της Καρμιώτισσας και ανάσανε βαθμολογία. Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή κέρδισε τον Ακρίτα με 0-2 μέσα στο Στέλιος Κυριακίδης και ανέβηκε στους 23 βαθμούς και στην 9η θέση. Άφησε στην 10η θέση την Ανόρθωση η οποία όμως έχει αγώνα λιγότερο.

Στην τελευταία θέση με 11 βαθμούς με τα πράγματα να γίνονται ολοένα και πιο δύσκολα παραμένει η ομάδα της Πάφου.

Στο 5ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ με ένα εντυπωσιακό γκολ του Λουκίλ. Ο επιθετικός της Καρμιώτισσας πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και χωρίς να το σκεφτεί έκανε ένα δυνατό σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο γάμα της εστίας του Περντρέου για το προβάδισμα της Καρμιώτισσας.

Στο 26ο λεπτό ήρθε και το 2ο γκολ για την ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή. Μετά και την υπόδειξη από το VAR ο διαιτητής της αναμέτρησης πήγε στο onfield review και υπέδειξε την παράβαση για τους φιλοξενούμενος αφού ο Σαράβια χρησιμοποίησε το χέρι. Την εκτέλεση ανέλαβε το Ελ Αλουσί ο οποίος πέτυχε το 0-2 για την Καρμιώτισσα.

Αν και στο β’ μέρος η ομάδα του Ακρίτα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο απέιλησε με μακρινά σουτ του Γαβριλή δεν κατάφερε να μειώσει στο σκορ και να μπει και πάλι στον αγώνα με αποτέλεσμα να γνωρίσει την 16η της ήττα στο πρωτάθλημα σε 21 αγώνες.

Ακρίτας: Περντρέου, Πογκέν, Κονέ, Άμπραχαμ, Δημοσθένους, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Βάσκο Λόπες.

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Κουλιμπαλί, Ελ Αλούτσι, Καλτσάς, Γκρατινάρου, Τζανακάκης, Αγγελή, Μίτσο, Ντούρις, Λουκίλι, Γκαστανιάγα

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
AVAR: Εγγλέζου Νίκος