Πρόκριση στους «8» στα πέναλτι για την Ανόρθωση

Η Ανόρθωση προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου, καθώς επικράτησε με 4-3 στην διαδικασία των πέναλτι της ΕΝΠ. Κανονική διάρκεια και παράταση, στο ισόπαλο 0-0.

Μόλις στο 4ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική, με το πλασέ του Ουαρίς να καταλήγει στον Παναγιώτου. Η Ανόρθωση απείλησε εκ νέου στο 11ο λεπτό με σουτ των Τεχέρα και Κορρέα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ΕΝΠ έφτιαξε την πρώτη δική της τελική και παράλληλα πιο μεγάλη φάση του πρώτου μέρους. Ο Μέιρα έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Λόρια.

Στο 14' ήταν σειρά του Χριστοφή να γίνει απειλητικός, όμως το διαγώνιο σουτ του, δεν βρήκε στόχο. Ακολούθησε άλλο ένα μακρινό σουτ από τον Ιωάννου στο μισάωρο το οποίο δεν είχε πορεία προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Ανόρθωση είχε την πρώτη τελική μετά από σουτ του Σαμπό. Στο 59ο λεπτό ήρθε άλλη μια καλή στιγμή, μετά από κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν. Στο 65ο λεπτό η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε κοντά στο γκολ, όμως η κεφαλιά του Χριστοφή κόντραρε και πέρασε λίγο δίπλα από την εστία της ΕΝΠ.

Η Ένωση συνέχισε να προσέχει περισσότερο να μην δεχθεί γκολ και η Ανόρθωση έβαζε πίεση, χωρίς την μεγάλη και κλασική ευκαιρία.

Φτάνοντας προς το τέλος και συγκριμένα στο 85ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια τελική, όμως η κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν κατέληξε στον Παναγιώτου.

Αφού το τέρμα δεν ήρθε από καμιά ομάδα, ο αγώνας οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ
Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στην παράταση. στο 93' ο Κορτές έκανε την κοντινή κεφαλιά, η μπάλα όμως πέρασε λίγο δίπλα από την εστία της ΕΝΠ. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, ο Παρουτης απείλησε με κεφαλιά η οποία πέρασε έξω.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, η ΕΝΠ βρήκε καλή ευκαιρία αλλά το σουτ του Κατσιάρη πέρασε έξω. Στο 112' οι φιλοξενούμενοι, απείλησαν ξανά με μακρινό σουτ του Κωνσταντίνου, το οποίο σταμάτησε ο Λόρια με διπλή προσπάθεια. Στο 121' ήρθε μια κεφαλιά του Σίλβα, κόντραρε η μπάλα και έφυγε λίγο έξω. Αυτή ήταν η τελευταία φάση της παράτασης με τον αγώνα να οδηγείται στα πέναλτι.

ΠΕΝΑΛΤΙ
Στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι, η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει την πρόκριση επικρατώντας με 4-3