ΑΠΟΕΛ: Τα θετικά της πρόκρισης και το κομβικό σημείο

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 4-2 του Άρη στο ΓΣΠ και πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Μέσα από ένα τρελό αγώνα, οι γαλαζοκίτρινοι βγήκαν νικητές και πήραν την πρόκριση. Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, μπορεί να κρατήσει αρκετά θετικά από την συγκεκριμένη αναμέτρηση, πέραν από την ενέργεια και την όρεξη, που επισήμανε ο ίδιος στην δημοσιογραφική.

Το πιο σημαντικό, η αντίδραση της ομάδας του, στο τέρμα που έβαλε σε θέση οδηγού τον Άρη. Ο ΑΠΟΕΛ με τρία τέρματα σε 12 λεπτά, όχι μόνο έκανε την ολική ανατροπή, αλλά πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Το 0-1, έγινε 3-1 σε αυτό το διάστημα που οι γαλαζοκίτρινοι ήταν εκπληκτικοί και ουσιαστικοί. Στην επανάληψη, ήρθε και το τέταρτο γκολ από το Εφραίμ ο οποίος ήρθε από τον πάγκο.

Το άλλο θετικό από αυτή την αναμέτρηση, ήταν τα δύο τέρματα που πέτυχε ο Γκιόργκι Κβιλιτάια. Ο Γεωργιανός επιθετικός είχε ανάγκη να σκοράρει. Άπαντες στον ΑΠΟΕΛ, περιμένουν πως θα πάρει ψυχολογία και θα συνεχίσει σε αυτό τον ρυθμό, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Κάποιοι, θα βάλουν και τον Μπέλετς στους παίκτες που βοήθησαν τα μέγιστα για να έρθει αυτή η επιτυχία. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας έκανε σημαντικές αποκρούσεις με αποκορύφωμα αυτή στο 25ο λεπτό, που είπε όχι σε τετ α τετ του Μπαμπίκα. Κομβικό σημείο του αγώνα, αφού στην αμέσως επόμενη φάση ο ΑΠΟΕΛ έφερε τον αγώνα στα ίσια.

Για τα επόμενα παιχνίδια, βάζουμε στην εξίσωση και τον Μοχάμεντ Μπεν. Το πρώτο μεταγραφικό απόκτημα του ΑΠΟΕΛ θα είναι επιπλέον επιλογή και ο Μιλόγεβις περιμένει πολλά από τον 33χρονο επιθετικό, τον οποίο ξέρει πως να αξιοποιήσει. Όσον αφορά τα μεταγραφικά, ο κόουτς των γαλαζοκιτρίνων, ζήτησε κι άλλη προσθήκη χωρίς να ξεκαθαρίσει σε ποια  θέση θέλει να ενισχύσει την ομάδα του.

Πλέον, επόμενος αντίπαλος ο Ακρίτας. Παιχνίδι με παγίδες και στον ΑΠΟΕΛ το γνωρίζουν πολύ καλά. Σε αυτό τον αγώνα πρωταθλήματος, θα είναι και πάλι εκτός οι Κοσταντίνοφ και Βιγιαφάνες.