ΑΕΚ-Άρης: Νίκη τίτλου στο 90+4' στο επικό θρίλερ στην «Αρένα»!

Σπουδαίο ματς. Επτά γκολ και νίκη στο 90+4' για την ΑΕΚ με γκολ του Φαράζ. Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 είχε την απάντηση και επέστρεψε στο ματς πριν το ημίχρονο. Πήρε μια πανάξια νίκη σε ένα ματς θρίλερ και ανέβηκε στους 44 βαθμούς και είναι ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο τρόπος με τον οποίο πήρε αυτό το παιχνίδι, δείχνει ξανά πως θα παλέψει με όλα τις τα «όπλα» για τον φετινό τίτλο. Από την άλλη, παρά την προσπάθεια του Άρη, δεν τα κατάφερε και έφυγε με άδεια χέρια από την Λάρνακα. Έμεινε στους 34 βαθμούς και για έκτο σερί αγώνα χωρίς νίκης.

Μετά από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ έκανε πιο αισθητή την παρουσία της. Αφότου απείλησε δις με τους Άλτμαν (6’) και Τόμοβιτς (19’) όμως, ο Άρης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Ο Στρούσκι στο 20’ με ωραία ενέργεια από τα αριστερά έκανε του σουτ και νίκησε τον Πίριτς.

Επτά λεπτά μετά, ο Γκομίς με διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0. Ωστόσο η ΑΕΚ δεν τα έβαλε κάτω και επέστρεψε στο ματς. Στο 33’ από σουτ του Φαράζ που κόντραρε, ο Άλτμαν κυνήγησε τη φάση και μείωσε στο σκορ.

Δύο λεπτά μετά, από παρόμοια φάση και σουτ του Γκιούρτσο, ο Ράφα Λόπες μπήκε στην πορεία της μπάλας και νίκησε τον Βανά. Σε ένα α’ ημίχρονο όπου οι περισσότερες τελικές προσπάθειες είχαν στόχο αφού οι δύο ομάδες είχαν 10 συνολικά (6-4) και από τρεις στον στόχο.

Το δεύτερο ημίχρονο μπορεί να μην είχε τέτοια αποτελεσματικότητα όπως στο πρώτο όμως η εξέλιξη του αγώνα ήταν δραματική. Ο Μπαμπίκα σκόραρε στο 49’ όμως ήταν εκτεθειμένος και η ΑΕΚ σιγά σιγά ανέβασε στροφές. Στο 60’ απείλησε ο Άλτμαν και ένα λεπτό αργότερα ο Στεπίνσκι.

Ο Ισραηλινός στο 65’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα σε μια εκπληκτική φάση. Αρχικά έκανε τη κεφαλιά που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, η μπάλα επέστρεψε στον Ισραηλινό που έκανε νέο σουτ βρίσκοντας το ίδιο δοκάρι. Σε τρίτη και φαρμακερή προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα!

Στο 78’ ο Άρης όμως με ωραία κάθετη του Κακόριν στον Γκομίς έφερε το ματς στα ίσα αφού ο δεύτερος έκανε το πλασέ και νίκησε τον Πίριτς από το ύψος του πέναλτι.

Στο 90+4 ο Φαράζ όμως μίλησε τελευταίος καθώς μπήκε στην περιοχή και σκόραρε δίνοντας μία τεράστια νίκη στην ΑΕΚ!

ΑΕK: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ, Λόπες, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (84’ Ναούμ), Γκιούρσκο (84’ Σανχούρχο), Άλτμαν

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας,  Γκονζάλεθ, Κάσας, Ρομό, Ολατούτζι, Εγγλέζου, Μπέιτς

Άρης: Βανά, Καζού (71’ Πηλέας), Μποακί, Ντελμίρο, Μουσούντα, Ζόκε, Στρούσκι (71’ Κακόριν), Μπένγκτσον, Μπαμπίκα (71’ Μπράουν), Στεπίνσκι, Γκομίς (90' Σπόλιαριτς)

Στον πάγκο: Xρυσοστόμου, Σοφρωνίου, Γιαντάλ, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Γιαγκό, Γιαμπλόνσκι, Ντζαβέ

Σκόρερ: Άλτμαν (33’, 65’), Ράφα Λόπες (35’), Φαράζ (90+4’) / Στρούσκι (20’), Γκομίς (27’, 78’)
Κίτρινες: Άνχελ Γκαρσία / Μποακί, Στρούσκι, Στεπίνσκι, Βανά Άλβες, Σόκε