Ο Λόπες στο ντεμπούτο του... «τέζαρε» την Ανόρθωση

Με τέρμα του Λόπες στο 87ο λεπτό ο Ακρίτας επικράτησε της Ανόρθωσης με 1-0, σε αγώνα για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με το τρίποντο που πήρε η γηπεδούχος ομάδα, έφτασε τους 10 βαθμούς ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε στους 18.

Στο 6ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική με το μακρινό, διαγώνιο σουτ του Γουαρίς. Η αμέσως επόμενη φάση, ήταν για τον Ακρίτα. Στο 20ο λεπτό ο Ραμίρες έκανε το σουτ εντός περιοχής, όμως ο Λόρια απόκρουσε. Ένα λεπτό μετά, οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με νέο σουτ από τον Γαβριήλ.

Ο Ακρίτας που ήταν καλύτερος από την Ανόρθωση, απείλησε άλλες τέσσερις φορές. Ο Ραμίρες σε δύο περιπτώσεις προσπάθησε να σκοράρει, δεν τα κατάφερε ενώ με την σειρά τους Ελ Τζεμιλί και Γαβριήλ με δυο σουτ απείλησε την εστία της Ανόρθωσης.

Η ομάδα της Αμμοχώστου βρήκε την δική της καλή ευκαιρία στο 37ο λεπτό όταν ο Γουαρίς από κοντά δεν πήρε την κεφαλιά όπως θα ήθελε.

Γκολ δεν σημειώθηκε, έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στην επανάληψη ο Ακρίτας, μπήκε και πάλι καλύτερα από την Ανόρθωση. Μάλιστα, στο 48ο λεπτό ο Κονέ με μακρινό σουτ απείλησε τον Λόρια. Η μπάλα στην συγκεκριμένη φάση, έφυγε λίγο πάνω από την εστία. Τέσσερα λεπτά μετά, ήρθε άλλο ένα σουτ από μακριά, αυτή την φορά από τον Γαβριήλ, το οποίο σταμάτησε ο Λόρια.

Στο 66ο λεπτό ήταν σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει, όταν ο Φερέιρα από κοντά έκανε το πλασέ το οποίο κόντραρε στον Φοφανά, Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ακρίτας είχε την δική του καλή στιγμή με σουτ του Καραγιάννη έξω από την περιοχή.

Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα έμενε στην λευκή ισοπαλία, μέχρι το 87ο λεπτό που ο Ακρίτας βρήκε τον τρόπο να σκοράρει. Ο Λόπες με μακρινό, ωραίο σουτ, νίκησε τον Λόρια δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Ακρίτας πήρε μια σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με την Ανόρθωση που συνεχίζει να προβληματίζει.