Ακρίτας-ΑΕΚ 1-2: Διπλό με «σερβιτόρο» τον Γκιούρτσο!

Η ΑΕΚ κέρδισε με 1-2 τον Ακρίτα για την 10η αγωνιστική. Τα γκολ οι Λόπες (15’) και Μιλίσεβιτς (56’) μετά από ισάριθμες ασσίστ του Γκιούρτσο, μείωσε στο 90+3’ ο Ραμίρες. Οι Λαρνακείς έφτασαν τους 19 βαθμούς, τώρα παίζουν με την ΑΕΛ, ενώ ο σύλλογος από την Χλώρακα παρέμεινε στους 4 βαθμούς και πλέον αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Απόλλωνα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά, στο 4’ βρήκαν κλασσική ευκαιρία με τον Ασάντε ενώ στο 5ο λεπτό ο Πονς με κεφαλιά βρήκε σε ετοιμότητα τον Περντρέου. Οι Λαρνακείς είχαν επιβληθεί στον αγωνιστικό χώρο, από τα άκρα ήταν επικίνδυνοι και στο 15’ βρήκαν το γκολ.

Ήταν ο Γκιούρτσο που έκανε την σέντρα, πολύ καλή κεφαλιά από τον αμαρκάριστο Λόπες για να έρθει έτσι το 0-1. Το τέρμα ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ και μέτρησε κανονικά.

Η ΑΕΚ πήρε δύναμη από αυτή την εξέλιξη, συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και κρατούσε μακριά τους γηπεδούχους. Στο 23’ ο Γκιούρτσο έκανε την σέντρα σουτ αλλά αστόχησε, ενώ στο 25’ ο Ακρίτας έχασε την πρώτη του καλή στιγμή με τον Βαράντα να ανοίγει το κοντρόλ και τον Πίριτς να βγαίνει για να μαζέψει.

Στο 29ο λεπτό οι Λαρνακείς είχαν δοκάρι, αφού ο Γκιούρτσο έξυπνα από πλάγια θέση έκανε το συρτό σουτ αλλά στάθηκε άτυχος. Στην επαναφορά αιφνιδιάστηκε ο Λόπες και ήταν αδύνατο να σκοράρει.

Μετά το πρώτο ημίωρο το συγκρότημα του Μπαντία ανέβασε ρυθμούς, κράτησε περισσότερο την μπάλα και την κυκλοφορούσε πιο ορθολογικά. Στο 32’ ο Καραγιάννης απείλησε τον Πίριτς, ωστόσο το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ δεν άλλαξε, η εικόνα από το 30’ μέχρι το 45’ ήταν η ίδια και άλλη μεγάλη φάση δεν είχαμε.

Σε ένα γενικότερο σχόλιο η ΑΕΚ στο καλό της διάστημα έφτιαξε φάσεις, αντέδρασε ο Ακρίτας όμως δεν βρήκε αυτές τις καλές στιγμές (πλην 1-2) που θα του έφερναν το γκολ της ισοφάρισης.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου οι κιτρινοπράσινοι έκαναν αναγκαστική αλλαγή, αφού ο Μικέλ άφησε την θέση του στον Μιλίσεβιτς. Τα πρώτα λεπτά είχαν ένα αργό ρυθμό και στο 56’ ο Μιλίσεβιτς σε μια από τις πρώτες του επαφές με την μπάλα σκόραρε για το 0-2 με κεφαλιά. Ήταν η εκτέλεση κόρνερ από τον Γκιούρτσο, πολύ καλός συγχρονισμός από τον Βόσνιο που νίκησε τον Περντρέου.

Αυτό ήταν και το σημείο κλειδί, αφού η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το προβάδισμα και έδωσε η ίδια το τέμπο που ήθελε στην αναμέτρηση. Ο Ακρίτας από την άλλη όσο και να προσπαθούσε δεν κατόρθωνε να φτιάξει φάσεις. Να σημειωθεί πως στο 53’, με το σκορ ακόμη στο 0-1, ο Ελ Τζεμιλί έκανε ένα καλό σουτ όμως έφυγε έξω.

Οι δύο προπονητές έκαναν στην συνέχεια αλλαγές, η κούραση μπήκε στην εξίσωση και το σκορ δεν άλλαζε. Γενικότερα όλο το 2ο 45λεπτο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, οι Λαρνακείς ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν όντας μπροστά με 0-2 και διαφύλαξαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος.

Με την είσοδο του Ρομό η ΑΕΚ έχασε κάποιες ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ, μετά το 75’ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν επιθετική διάθεση με στόχο το 0-3  ωστόσο αυτό δεν ήρθε ποτέ. Αντί αυτού, στο 90+3’ ο Ραμίρες μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους και αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο τέλος της ημέρας η ΑΕΚ έφτασε σε μια δίκαιη και επαγγελματική επικράτηση επί του Ακρίτα, που όσο και αν το πάλεψε δεν μπόρεσε να κοντράρει τους κιτρινοπράσινους. Το συγκρότημα του Όλτρα έφτασε τους 19 βαθμούς, είναι στην 4η θέση αλλά μείωσε από τον Άρη που έχει 22 (στους 21 ο ΑΠΟΕΛ), ενώ ο σύλλογος από την Χλώρακα παρέμεινε στον πυθμένα με 4 βαθμούς.

Να αναφέρουμε καταληκτικά πως η ΑΕΚ την ερχόμενη αγωνιστική υποδέχεται την ΑΕΛ και ο Ακρίτας παίζει εκτός έδρας με τον Απόλλωνα. Όσον αφορά τα στατιστικά, και κλείνουμε με αυτά, 4-12 οι τελικές, 1-4 στον στόχο ενώ το ποσοστό κατοχής ήταν 46%-54% για τους Λαρνακείς.

Ακρίτας: Περντρέου, Κόρατς (66'Ντράμε), Άμπραχαμ (66' Κονέ), Εράσο, Γαβριήλ, Αλεκσέεφ (23'Ελ Τζεμιλί), Σέχιτς, Βαράντα (66' Ραμίρες), Σαραβάνια, Καραγιάννης (77'Φουριέλ), Αραούχο

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ (46' Μιλίτσεβιτς), Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Λόπες (75' Ρομό), Πονς, Ανδρέου (70' Ροσάλες), Γκιούρτσο (75' Μάμας), Άλτμαν (88' Χριστοφόρου), Ασάντε.

Κιτρινές: Κόρατς, Ελ Τζεμιλί / Κάσας, Πονς