Τρίποντο-λύτρωση με Μπρούνο και Αντρόνικο!

Η Ομόνοια πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Ανόρθωση με 2-0, σε ένα αγώνα που έγινε στο ΓΣΠ για την 9η αγωνιστική. Φελίπε (43’) και Κακουλλής (85’) τα γκολ, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες η Κυρία στο δεύτερο ημίχρονο.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά είχαν ένα φρενήρη ρυθμό στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες είχαν επιθετικές διαθέσεις, έβγαιναν μπροστά συχνά και μάλιστα με αξιώσεις. Τα λάθη στη τελική πάσα ήταν αυτά που κρατούσαν το 0-0.

Στο 3ο λεπτό ο Παπουλής απείλησε τον Λόρια, ακόμη μεγαλύτερη η φάση του Ουάρντα στο 5’. Έτσι τόσο η Ομόνοια όσο και η Ανόρθωση ξεκίνησαν με ευκαιρία. Μετά το πρώτο 15λεπτο ο ρυθμός έπεσε, έγινε περισσότερο παιχνίδι τακτικής και οι δύο προπονητές έδιναν συνεχώς οδηγίες.

Η Ομόνοια είχε στην πορεία περισσότερη κατοχή, ενώ στο 22’ ο Ανσαριφάρντ είδε τον Λόρια να του λέει με δυσκολία «όχι» στο σουτ που επιχείρησε. Στο 27’ ένα σουτ του Μίλετιτς δεν ανησύχησε τους φιλοξενούμενους.

Και ενώ φάσεις δεν είχαμε στην συνέχεια, και οι γηπεδούχοι είχαν μια φλύαρη εδαφική υπεροχή, ήρθε η ατομική ποιότητα του Παπουλή να κάνει τη διαφορά. Γιατί η κάθετη που έβαλε στον Φελίπε στο 43’ είναι για σεμινάριο, ο Βραζιλιάνος δε λάθεψε και έτσι το γκολ του σήκωσε στο πόδι το ΓΣΠ.

Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου, όπου είχαμε σαν στατιστικά 4-1 οι τελικές, 1-0 στον στόχο, 62%-38% η κατοχή και 5-2 κόρνερ.

Με την έναρξη του 2ου 45λεπτου η Ανόρθωση έκανε αλλαγή, βάζοντας στο ματς τον Φερέιρα αντί του Αντωνίου. Με τους ίδιους 11 η Ομόνοια.

Το πρώτο τέταρτο ήταν συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, μέχρι το 60’ είχαμε αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις και οι καλές φάσεις ήταν είδος προς εξαφάνιση. Μετά από τη μια ώρα ντέρμπι, ήταν λες και βλέπαμε άλλο ματς.

Η Ανόρθωση πίεσε πιο ψηλά, είχε την κατοχή σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο και έγινε δημιουργική μετά τις αλλαγές του Μουνιόθ.

Στο 65’ ο Φερέιρα απέναντι από τον Ουζόχο απώλεσε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει, μια φάση που προήλθε από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων. Στο 71’ ο Χριστοδουλόπουλος έχασε ένα γκολ που δεν χάνεται, αφού προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ και ο Ισπανός προπονητής του χαρακτηριστικά γονάτισε στο έδαφος. Δεν το πίστευε κανείς.

Στο 73’ το τριφύλλι βρήκε και αυτό καλή στιγμή, αφού ο Ανσαριφάρντ πέρασε τον Λόρια, από πλάγια σέντραρε αλλά δεν υπήρχε κανείς εκεί.

Ο ρυθμός ήταν πάρα πολύ γρήγορος, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά για να μπορέσουν να κάνουν το 1-1 και συνάμα το συγκρότημα του Φερέρα βρήκε κενούς χώρους.

Στο 80’ ο Ράντονιτς από κοντινή απόσταση έκανε την προβολή και πρόσθεσε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα για την Ανόρθωση. Και όταν δεν σκοράρεις, συνήθως η μπάλα σε τιμωρεί.

Ίσχυσε στο ΓΣΠ ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, αφού στο 85’ ο Κακουλλής μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μπεζούς κατέβασε την μπάλα και εκτέλεσε για το 2-0. Πολύ σημαντική εξέλιξη και προβάδισμα για το τριφύλλι, σε ένα καίριο σημείο του αγώνα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο και έτσι έφτασαν τους 12 βαθμούς. Στους 11 έμεινε η Ανόρθωση. Η Ομόνοια την ερχόμενη Πέμπτη παίζει με την Σέριφ εκτός έδρας, ενώ στο πρωτάθλημα θα αναμετρηθεί με τον Άρη στη Λάρνακα (7/11). Η Κυρία το Σάββατο 5 Νοεμβρίου θα υποδεχθεί τη Νέα Σαλαμίνα, με τις αναμετρήσεις αυτές να εντάσσονται στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής.

Όσον αφορά τα τελικά στατιστικά είχαμε 8-5 τελικές, 5-1 στον στόχο. 5-2 κόρνερ και 54%-46% κατοχή.

Ομόνοια: Ουζόχο, Γιούστε, Κασάμα, Μπρούνο (89΄Παναγιώτου) Λοϊζου (89΄Χούπερ) Παπουλής (67΄Μπέζους) Κίτσος, Λέτσιακς, Καρίμ (77΄Κακουλλής)  Κούσουλος (67΄Χάμπος)  Μίλετιτς.

Ανόρθωση: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Λάζαρος (77΄Χρυσοστόμου)  Μηνάς (46΄Φερέιρα) Κίκο, Σάμπο (68΄Χριστοφή)  Νινγκά (68΄Ράντονιτς) Χάρογιαν, Πάντσεον (77' Ιώαννου) Ουάρντα