Η τριάδα το έθεσε πολύ σωστά!

Η ΑΕΚ κέρδισε εντός έδρας με 4-2 τον Ολυμπιακό για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Λαρνακείς προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο, έκαναν ένα κακό δεκάλεπτο στο 2ο μέρος και ισοφαρίστηκαν, ωστόσο στις καθυστερήσεις κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο σκοράροντας δις.

Αμέσως μετά το ματς, και παρά την όποια ψυχολογική πίεση, όσοι μίλησαν από πλευράς ΑΕΚ έθεσαν πολύ σωστά το όλο ζήτημα. Τι έκαναν; Εξήραν την σημασία της νίκης, αλλά υπογράμμισαν πως δεκάλεπτα σαν αυτά πρέπει να αποφεύγονται δια ροπάλου.

Πόσο δίκιο έχουν; Η ΑΕΚ λίγο έλειψε να κλωτσήσει την καρδάρα με το γάλα, χάνοντας ένα τρίποντο που είχε στα χέρια της. Η υπέρμετρη χαλάρωση και ο εφησυχασμός, σε συνάρτηση με τις αλλαγές του Πετράκη, έφεραν εν ριπή οφθαλμού το 2-2.

Τρισκόφσκι, Δημητρίου και Όλτρα αυτοί που τοποθετήθηκαν. Και όταν τα λένε αυτά ο αρχηγός και ο προπονητής της ομάδας, τότε γίνεται αντιληπτό από ποια σκοπιά βλέπουν το παιχνίδι οι κιτρινοπράσινοι.

Επαναλαμβάνω, αυτή είναι η σωστή προσέγγιση. Κανείς δεν θέλει να αφήσει το κακό δεκάλεπτο να εμφανιστεί ξανά. Προς αυτό τον σκοπό θα δουλέψουν στις προπονήσεις, εκμεταλλευόμενοι πως αυτή την εβδομάδα δεν έχουν υποχρέωση για την Ευρώπη.

Η παρουσία του Λόπες με γκολ και ασσίστ μπορεί να χαρακτηριστεί ως κέρδος, όπως επίσης και το γεγονός ότι ο Τρίσκο άρχισε για τα καλά να παίρνει μπρος με μαζεμένα γκολ.

Πλέον η ΑΕΚ συγκεντρώνεται στο επερχόμενο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, ο Όλτρα θα μετρήσει κάποιες επιστροφές (πχ Φαράζ) και θα γίνεται καθημερινή αξιολόγηση στο κεφάλαιο των τραυματιών.