Ομόνοια-ΕΝΠ 4-0: Τεσσάρα με τέσσερεις διαφορετικούς

Δεύτερη νίκη για την Ομόνοια στο πρωτάθλημα. Μετά και τη νίκη επί της ΑΕΚ με 3-2 ήρθε και η νίκη επί της ΕΝΠ με 4-0 και πάει στην διακοπή με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Μίλετις, Μπρούνο, Ανσαριφάρντ και Ζαχαρίου οι σκόρερ των πρασίνων.

Στους 6 βαθμούς πλέον οι πράσινοι στους 3 έμεινε η ΕΝΠ η οποία γνώρισε την τρίτη της ήττα.

Από την αρχή το αφεντικό
Χωρίς πολλά-πολλά μπήκε στο αγωνιστικό χώρο η Ομόνοια κόντρα στην ΕΝΠ. Από την αρχή ήθελε να επιβάλλει τον ρυθμό της και επιζητούσε το γρήγορο τέρμα βάζοντας πίεση σε όλο το γήπεδο.
Μόλις στο 5ο λεπτό καταγράψαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους. Ο Μπρούνο από πλάγια θέση έκανε το πλασ και ο Κόστιτς  έδιωξε σε κόρνερ.

Σειρά του Ανσαριφάρντ
Στο 18ο λεπτό ήταν η σειρά του Ανσαριφάρντ για να απειλήσει με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και πάλι με τον Κόστιτς να πέφτει να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Πρώτο για Μίλετιτς
Στο 31ο λεπτό η Ομόνοια πήρε κεφάλι στο σκορ με το πρώτο του Μίλετις. Ο Μπρούνο εκτέλεσε το φαουλ και ο κεντρικός αμυντικός της Ομόνοιας ήρθε από πίσω και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Από ασίστ σκόρερ ο Μπρούνο
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Ομόνοια πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Ήταν η όμορφη συνεργασία των παικτών του Λένον με Ανσαριφάρντ να δίνει την ασιστ στον Μπρούνο ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0.

Πρώτο και για Ανσαριφάρντ
Στο 57ο λεπτό η Ομόνοια πέτυχε και τρίτο γκολ. Οι πράσινοι βγήκαν στην αντεπίθεση βρήκαν ανοικτούς χώρους και ο Παπουλής έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Ανσαριφάρντ ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

Και ο Ζαχαρίου σκόρερ
Στο 78ο λεπτό η Ομόνοια πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Ζαχαρίου. Ο Λέτσιακς έκανε την παράλληλη μπαλιά στην περιοχή και ο Ζαχαρίου ο οποίος ακολούθησε την φάση σκόραρε το πρώτο του τέρμα για φέτος και το τέταρτο για την Ομόνοια στην αναμέτρηση.

Ομόνοια: Παναγή, Μάθιους, Λέτσιακς, Λάνγκ, Μίλετιτς, Μπασιρού, Χαραλάμπους (64’ Μιξ), Μπρούνο (76’ Χούμπερ), Λοιζου (64’ Ζαχαρίου), Παπαουλής (76’ Μάρκερ), Ανσαριφάρντ (60’ Κακουλής)

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Εχμάν (46’ Κωνσταντίνου), Ρουσιάς, Γεβρέμοβιτς (76’ Γαβριήλ), Βουκσένοβιτς (60’ Μιχαϊλοβιτς), Κοτσώνης, Μαυρουδής, Νρέκσα, Βούσκεβιτς (60’ Κατσιάρης), Λαμί (60’ Ντιαβαρά).

Κίτρινες: Χαραλάμπους / Βούσκεβιτς, Κωνσταντίνου, Μαυρουδής, Τρέξα