Η άψογη διαχείριση έφερε τρίποντο ηρεμίας για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 0-2 τον Ολυμπιακό για την 4η αγωνιστική. Τα γκολ οι Σατσιάς και Κονσταντίνοφ από το πρώτο ημίχρονο, οι γαλαζοκίτρινοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 49’ λόγω της αποβολής του Γουήλερ με απευθείας κόκκινη. Η ομάδα του Αυγουστή έκανε άψογη διαχείριση στο 2ο ημίχρονο, αντέδρασε μετά την ήττα από τον Άρη και πάει με ηρεμία στη διακοπή. Από την άλλη ο Πετράκης έχει πολλά να πει στους παίκτες του αφού θέλει άμεσα αποτελέσματα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πίεζαν ψηλά και απώλεσαν μια μεγάλη φάση με τον Κβιλιτάια. Όμως αυτό δεν τους πτόησε, συνέχισαν έτσι και στο 10’ ο Μορέιρα σέρβιρε και ο Σατσιάς εκτέλεσε με δυνατό σουτ για το 0-1.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε μετά το πρώτο 15λεπτο να συνέρχεται, να αντιδρά και να κρατά περισσότερο την μπάλα. Στο 16ο λεπτό ο Γκεριέ μεταβίβασε με πολύ καλό τρόπο την μπάλα στον Ντεσιρέ, αυτός ωστόσο δεν τελείωσε ορθά την φάση και αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 22ο λεπτό ο Σάλι δοκίμασε τον Μπέλετς, ο οποίος κράτησε το προβάδισμα για τον ΑΠΟΕΛ για να έρθει ο Κονσταντίνοφ έξι λεπτά αργότερα να παραβιάσει την εστία του Μολ. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε άψογα το φάουλ, ο Βούλγαρος διεθνής δε λάθεψε από το 2ο δοκάρι για το 0-2.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν πλήρως το ματς, επέβαλαν τον ρυθμό τους και μάλιστα θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα. Βιγιαφάνες, Μορέιρα και Μαρκίνιος δοκίμασαν το πόδι τους, όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού φώναξε παρών και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2.

Οι αριθμοί του πρώτου 45λέπτου απεικονίζουν και την πραγματικότητα, αφού ο ΑΠΟΕΛ είχε 9 τελικές έναντι 2 των γηπεδούχων. 1-6 στον στόχο, η κατοχή στο 34%-66%. Οι μαυροπράσινοι στο δικό τους καλό διάστημα δεν σκόραραν, δεν είχαν διάρκεια και πλήρωσαν τα αμυντικά λάθη.

Μελανό σημείο για τον Αυγουστή ο τραυματισμός του Μορέιρα, ο οποίος με μυϊκό πρόβλημα αποχώρησε για τα αποδυτήρια στις καθυστερήσεις.

Με την επανέναρξη οι δύο προπονητές έκαναν από μια αλλαγή, που μάλιστα έφερε και εσωτερικές τροποποιήσεις. Γενικώς οι δύο πάγκοι ζούσαν έντονα το ματς και άλλαζαν πράγματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Στο 49’ είχαμε μια σημαντική εξέλιξη αφού ένα φάουλ του Γουήλερ και μια κίτρινη κάρτα μετατράπηκαν σε κόκκινη, μετά από παρέμβαση από το VAR. Πήγε είδε ξανά την φάση ο Θεουλή και έτσι άλλαξε την απόφαση του αφού θεώρησε πως ο Ντεσιρέ αν περνούσε θα ήταν σε προφανή θέση για επίτευξη τέρματος. Ο κύπριος αμυντικός χάνει τα ματς με ΑΕΛ και Καρμιώτισσα στο ΓΣΠ.

Άμεσα ο Αυγουστή έβγαλε τον Σατσιά και έβαλε τον Φεράρι, γύρισε το σύστημα σε 4-4-1 ενώ και ο Πετράκης προχώρησε σε κινήσεις ενίσχυσης της επιθετικής γραμμής.

Ο Ψύχας στο 51’ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Μπέλετς, ενώ στο 60’ ο ΑΠΟΕΛ βρήκε διπλή ευκαιρία με Κβιλιτάια-Θεοδώρου που όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Ο χρόνος κυλούσε, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν γήπεδο στον Ολυμπιακό, επιχειρούσαν να διαφυλάξουν το 0-2 και να βρουν και ένα τρίτο γκολ στην αντεπίθεση. Οι παίκτες του Πετράκη κατόρθωσαν να φτιάξουν ορισμένες φάσεις ωστόσο με τον χρόνο να πιέζει το τέρμα μείωσης δεν ερχόταν.

Να σημειώσουμε πως στο 64’ ο Ντεσιρέ έχασε σπουδαία στιγμή για τους γηπεδούχους, αφού ο Φεράρι τον πρόλαβε δευτερόλεπτα πριν πλασάρει τον Μπέλετς. Η κούραση προστέθηκε στην εξίσωση, οι αλλαγές συνεχίστηκαν από τους δύο προπονητές και το 0-2 δεν άλλαζε.

Στα αξιοσημείωτα το ντεμπούτο του Δώνη ο οποίος στο 79’ αντικατέστησε τον Μαρκίνιος για λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ.

Γενικώς μετά την αποβολή του Γουήλερ το σκηνικό ήταν το ίδιο. Ο Ολυμπιακός να έχει την κατοχή, να προσπαθεί να μειώσει στο σκορ και ο ΑΠΟΕΛ να αμύνεται συγκεντρωμένα με το βλέμμα στην ταχύτητα των μεσοεπιθετικών του παικτών.

Στο 86’ ο Δώνης μετά από μια όμορφη ατομική ενέργεια επιχείρησε το σουτ, όμως ο Μολ έδιωξε και απέτρεψε άλλη μια παραβίαση της εστίας του.

Μέχρι το φινάλε και παρά την πεντάλεπτη καθυστέρηση δεν έμελλε να αλλάξει κάτι και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε μια σημαντική νίκη με 0-2 επί του Ολυμπιακού. Οι γαλαζοκίτρινοι έφτασαν τους 7 βαθμούς με την 2η φετινή τους νίκη, στον 1 πόντο έμειναν οι μαυροπράσινοι, εκείνον που πήραν την περασμένη εβδομάδα απέναντι στην ΑΕΛ.

Μετά τη διακοπή λόγω Εθνικών ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την ΑΕΛ ενώ ο Ολυμπιακός παίζει εκτός έδρας με την Καρμιώτισσα. Και οι δύο αγώνες εντάσσονται στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής.

Τελικά στατιστικά του αγώνα 7-12 οι τελικές, 2-8 στον στόχο και κατοχή 53%-47%.

Oλυμπιακός (Γ.Πετράκης): Μολ, Καρτασιάν, Μπάρτι (70' Χατζημιτσής), Σάλι (60' Χέντρικς), Ντεσιρέ (70' Χριστοδούλου), Γκεριέρ, Έσελινκ, Ευτυχίδης (60' Πεχλιβάνης), Ψύχας, Νάνι, Κυριάκου (46' Ιωάννου).

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Καρώ, Γουίλερ, Κονσταντίνοφ, Σατσιάς (55' Φεράρι), Βιγιαφάνες (70' Νταουσβίλι), Μαρκίνιος (78' Δώνης), Μορέιρα (46' Θεοδώρου), Κβιλιτάια (70' Μπλουμ).

Κίτρινες: Γκεριέρ, Μπάρτι, Ψύχας /

Κόκκινες: Γουίλερ