Ανόρθωση-Ακρίτας 1-1: «Ηρωικός» βαθμός με Περντρέου

Άλλο ένα βαθμό προΆλλο ένα βαθμό πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ακρίτας. Μετά τη νίκη επί της Ομόνοιας στην πρεμιέρα, πήρε σήμερα και ένα βαθμό κόντρα στην Ανόρθωση μέσα στο Παπαδόπουλος αγωνιζόμενος με 10 ποδοσφαιριστές από το 10ο λεπτό.

Από την αρχή με δέκα
Μόλις 10 λεπτά άντεξε με 11 ποδοσφαιριστές η ομάδα του Ακρίτα στο Αντώνης Παπαδόπουλος κόντρα στην Ανόρθωση, αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σαραβάνια μετά και την χρήση του VAR. Αν και αρχικά ο διαιτητής της αναμέτρησης έκανε την χρήση της κίτρινης κάρτας το VAR τον κάλεσε να δει και πάλι την φάση και στη συνέχεια ακύρωσε την κίτρινη κάρτα δείχνοντας την κόκκινη στον παίκτη του Ακρίτα.

Κλασική με Ουάρντα…
Στο 17ο λεπτό ήρθε η πρώτη κλασική ευκαιρία στην αναμέτρηση και ήταν για την Ανόρθωση. Ο Αμπαρτσουμιαμ έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Αιγύπτιος μέσος με κεφαλιά σημάδεψε το σώμα του Περντρέου χάνοντας μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Γκολ, ο Κορέα άκυρο από VAR…
Στο 28ο λεπτό ο Κορέα σκόραρε ωστόσο στη συνέχεια το γκολ του ακυρώθηκε μέσω του VAR. Ο Εμπραλίτσε εκτέλεσε το φαουλ και ο κεντρικός αμυντικός της Κυρίας πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για ομάδας της Αμμοχώστου

Άνοιξε και ισοφάρισε το σκορ… Ραμίρες
Πραγματικά απίστευτο σκηνικό με Ραμίρες στον αγώνα. Ο επιθετικός του Ακρίτα πέρασε αλλαγή στο β’ μέρος και μέσα σε λίγα λεπτά έγινε πρωταγωνιστής. Αρχικά στο 47ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στο σκορ για την ομάδα του και ο ίδιος τρια λεπτά αργότερα πέτυχε αυτογκόλ ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Ανόρθωση.

Και δεύτερο άκυρο από το VAR
Στο 70 λεπτό η Ανόρθωση πέτυχε και άλλο γκολ για προβάδισμα ωστόσο και πάλι ακυρώθηκε με την χρήση του VAR για οφ-σαιντ στο ξεκίνημα της φάσης, όπως βλέπετε και στην εικόνα.

Μεγάλες επεμβάσεις από Περντρέου
Η Ανόρθωση στη συνέχεια έχασε δυο μοναδικές ευκαιρίες για να πάρει τον αγώνα ωστόσο ο τερματοφύλακας του Ακρίτα με δυο εξαιρετικές επεμβάσεις του κράτησε τον βαθμό για την ομάδα του. Αρχικά στο 80' λεπτό σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο την κεφαλιά του Σάμπο και στο 88ο λεπτό επίσης εξουδετέρωσε και πάλι με εντυπωσιακό τρόπο την κεφαλιά του Ουαρίς

Ανόρθωση: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Εμπραλίτζε (46’ Ουάρις) Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο, Νινγκά (88’ Χριστοφή), Κορρέα (43’ Χάρογιαν), Ιωάννου (66’ Ράντονιτς), Ουάρντα.

Ακρίτας: Περντρέου, Πογκέν (60’ Αμπντουραχίμι), Άμπραχαμ, Εράσο (90+ Κονέ), Μπερνάρντι, Σέχιτς, Βαράντα (11’ Ντράμε) Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής (46’ Ραμίρες), Αραούχο.

Κίτρινες: Ουάρντα/ Εράθο, Μπερνάρντι, Σέχιτς

Κόκκινες:  / Σαραβάνια