Λύγισε και αποκλείστηκε στο «κλουβί» της Νέφτσι

Ο Άρης γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Νέφτσι μέσα στην Bakcell Arena και αποκλείστηκε από το Conference League. Η ομάδα της Λεμεσού δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το υπέρ της 2-0 από τον πρώτο αγώνα και το Ευρωπαικό ταξίδι έλαβε τέλος.

Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Άρης, μετά την κόκκινη που δέχθηκε ο Μπράουν.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νέφτσι μπήκε δυνατά θέλοντας να πιέσει τον Άρη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα Σόκε και Μπρόρσον να δεχθούν από μια κίτρινη μέχρι το 6ο λεπτό.

Στην συνέχεια η ομάδα της Λεμεσού άρχισε να ανεβάζει στροφές και μάλιστα έφτιαξε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Στο 10ο λεπτό ο Μαγιαμπέλα μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το πλασέ ωστόσο η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ. Ακολούθησαν δύο σουτ, αρχικά από τον Μπένγκστον και μετά από τον Μαγιαμπέλα χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά η εστία του Μπρίκιτς.

Η Νέφτσι είχε ένα καλό σουτ στο 19ο λεπτό με τον Σαϊέφ για να έρθει άλλη μια μεγάλη φάση και πάλι από τον Άρη. Ο Μπένγκστον με σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Μπρίκιτς σε πολύ δύσκολη απόκρουση κρατώντας παράλληλα το 0-0.

Το τέρμα τελικά ήρθε στο 38ο λεπτό, αλλά από τους Αζέρους. Ο Ντονιόχ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, μπήκε στην περιοχή και αφού έκανε προσποίηση πάνω στον Ντελμίρο, πλάσαρε τον Άλβες για το 1-0, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε αρκετά καλά, είχε τις προϋποθέσεις, όμως, σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα η Νέφτσι πέτυχε δύο τέρματα αλλάζοντας τα δεδομένα του αγώνα.

Έξι λεπτά, δύο τέρματα για την ομάδα της Νέφτσι
Στο 57ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Έντι πήρε δυνατή κεφαλιά από κοντινή θέση νικώντας τον Βανά Άλβες για το 2-0. Έξι λεπτά μετά, ήρθε και τρίτο τέρμα για τους γηπεδούχους. Ο Σαϊέφ με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε για άλλη μια φορά την μπάλα στα δίχτυα της Λεμεσιανής ομάδας. Από τον Άρη διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον Μπράουν, στην αρχή της συγκεκριμένης φάσης με τον ρεφ να μην σφυρίζει κάποια παράβαση.

Ακολούθως, οι Αζέροι προσπάθησαν περισσότερο να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ και τα κατάφεραν αφού ο Άρης δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και να πετύχει τουλάχιστον ένα τέρμα που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Με το 3-0 η Νέφτι πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού