Ισοπαλία με «κερδισμένο» τον Απόλλωνα

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, ένταση, πάθος, θέληση, δυο γκολ (ένα για κάθε ομάδα), δοκάρι και κόκκινη, Ανόρθωση και Απόλλωνας έμειναν στο 1-1 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του παγκυπρίου πρωταθλήματος cyta.

Ο Απόλλωνας πήρε κεφάλι στο σκορ στο 9ο λεπτό με τον Νταμπό ο οποίος σκοράρε το 4ο γκολ στο πρωτάθλημα, όπως επίσης το 4ο του γκολ πέτυχε και ο Ουάρντα στο 51ο λεπτό ισοφαρίζοντας σε 1-1. Δοκάρι για την ομάδα της Κυρίας στο 88ο λεπτό με τον Ντέλετιτς. Με δέκα ολοκλήρωσε τον αγώνα η ομάδα της Λεμεσού λόγω αποβολής του Ρομπέρζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στους 25 βαθμούς και στην κορυφή και πάλι η ομάδα του Τσόρνιγκερ στους 13 βαθμούς η Ανόρθωση του Τιμουρ Κετσπάγια.

Πρώτη τελική και 0-1
Στην πρώτη του επιθετική προσπάθεια ο Απόλλωνας πήρε κεφάλι στο ντέρμπι με την Ανόρθωση. Στο 9ο λεπτό έγινε η σέντρα από δεξία ο Στόρ πήρε την πρώτη κεφαλιά αυτή κατέληξε στον Νταμπό ο οποίος με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια για το 0-1 των γαλάζιων.

Προσπάθησε να αντιδράσει η Ανόρθωση
Μετά το γκολ η ομάδα του Απόλλωνα έφερε τον αγώνα στα μέτρα της. Χωρίς να αφήσει χώρους στην Κυρία προσπάθησε να κτυπήσει στις αντεπιθέσεις με την Κυρία να θέλει αλλά να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Γιοβάνοβιτς. Ένα σουτ του Αρτυματά και ένα φαουλ του Χριστοδουλόπουλου δεν βρήκαν στόχο.

Επόμενη καλή στιγμή στον αγώνα μας ήρθε στο 26ο λεπτό με τον Ζράντι να βρίσκει τον χώρο και να δοκιμάζει το πόδι του με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Λόρια. Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής δοκίμασε από μακριά και πάλι να κερδίζει τον Λόρια η μπάλα όμως κατέληξε έξω.

Κλασική με Ζράντι
Στο 41ο λεπτό ο Απόλλωνας βγήκε ωραία στην επίθεση με τον Ζράντι με τακουνάκι να βρίσκει αριστερά τον Αλμπάνη ο οποίος του γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή να κάνει το δυνατό πλασέ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του Λόρια.

Μεγάλη ευκαιρία (πρώτη) για Ανόρθωση
Στο 45ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το φαουλ ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά (από πολύ καλή θέση) έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Γιοβάνοβιτς.

Ισοφάριση με Ουάρντα
Στο 51ο λεπτό η Ανόρθωση έφερε τον αγώνα στα ίσια. Ο Αμπαρτουζνιάμ έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Ουάρντα τρύπωσε ανάμεσα σε δυο αντιπάλους και με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Γιοβάνοβιτς για το 1-1.

Προσπάθησε με Νταμπό
Δυο καλές ευκαιρίες με διαφορά τριών λεπτών με πρωταγωνιστή τον Νταμπό για τον Απόλλωνα. Ο σκόρερ της ομάδας της Λεμεσού δοκίμασε με μακρινά σουτ να νικήσει τον Λόρια χωρίς ωστόσο να βρει την εστία αφού και τα δυο πέρασαν έξω.

Με δέκα ο Απόλλωνας… μετά και το VAR
Στο 75ο λεπτό ο Απόλλωνας έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρομπέρζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το VAR κάλεσε τον διαιτητή της αναμέτρησης να δει την φάση στο φαουλ που έκανε ο Ρομπέρζ στον Ιωάννου και του έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα με τους γαλάζιους να μένουν με 10 παίκτες.

ΔΟΚΑΡΙ για Ανόρθωση
Άτυχη στάθηκε στο 88ο λεπτό η Ανόρθωση η οποία πίεζε για το γκολ της νίκης. Ο Κορέια έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Ντέλετιτς με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Ανόρθωση: Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Χριστοδουλόπουλος (70 Ιωάννου), Πόποβιτς (46’ Ρουσιάς), Αμπαρτζουνιάμ, Καλτσάς (66’ Χριστοφή), Αραγιούρι (46’ Αντωνιάδης), Χούμπαουερ, Ρισβάνης, Ουάρντα (80’ Ντέλετιτς).

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς (88’ Αλεσάμι), Κολ, Σπόλαριτς (66’ Ίλιεφ), Ζράντι, Αλμπάνης, Στόρ (66’ Ψύχας) (88’ Ουέλικτον), Νταμπό.

Κίτρινες: Ρισβάνης  / Ρομπέρζ, Κόλ, Νταμπό

Κόκκινες:  / Ρόμπερζ