Ανάσα και πρώτο τρίποντο για Εθνικό Άχνας!

Ο Εθνικός Άχνας κέρδισε τον Ολυμπιακό με 1-0 στο ''Δασάκι'' για την 11η αγωνιστική. Το αυτογκόλ του Σαμπίνια στο 34' έκρινε το ματς, αυτό είναι το πρώτο φετινό τρίποντο για τον Εθνικό.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και απουσίαζε έτσι η μεγάλη ευκαιρία στο ''Δασάκι''.

Μετά το πρώτο 15λεπτο οι μαυροπράσινοι πήραν την εδαφική υπεροχή, κυκλοφορούσαν την μπάλα έξω από την περιοχή του Χριστοδούλου όμως με το πέρασμα του χρόνου δεν βλέπαμε ευκαιρίες. Ο Εθνικός ισορρόπησε από το 30' και εντεύθεν, έστειλε δύο προειδοποιητικά μηνύματα με ημιτελείς προσπάθειες και στο 34' βρήκε το γκολ.

Ο Πηλέας ήταν που εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, στο πρώτο δοκάρι ο Ταράσοφς άγγιξε την μπάλα και ο Σαμπίνια άθελα του την έστειλε στα δίχτυα του Μολ.

Ο Ολυμπιακός θέλησε να απαντήσει άμεσα, ο Πεχλιβάνης στο 37' δεν ευστόχησε από πλεονεκτική θέση και μέχρι το τέλος των πρώτων 45' δεν είχαμε άλλη φάση και συνεπώς δεν άλλαξε και το αποτέλεσμα.

Με την έναρξη του Β΄μέρους οι δύο προπονητές δεν θέλησαν να αλλάξουν κάτι από τον πάγκο, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 49' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρασάουσκ και από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά οι παίκτες του Πετράκη έλεγξαν τον ρυθμό.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την μπάλα, μπορεί να είχαν την κατοχή ωστόσο τους έλειπε η δημιουργία και το καθαρό μυαλό στη τελική πάσα. Αυτό είχε σαν συνέπεια να μην βρίσκουν ευκαιρίες, ενώ παράλληλα ο Εθνικός ήταν πέρα για πέρα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Στην εξίσωση μπήκαν και οι αλλαγές από τους δύο προπονητές, όμως ο Μαρκόσκι ήταν αυτός που χαμογελούσε στο ντεμπούτο του αφού αυτό το 1-0 από το 34' δεν άλλαζε.

Στο 80' ο Λούκας Σωτηρίου πήγε στο On Field Review για να δει κατά πόσο υπήρχε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού για χέρι, όμως διατήρησε την αρχική του απόφαση που ήταν ''παίζεται''.

Ο Γιώργος Πετράκης έριξε κάθε επιθετικό του όπλο στον αγωνιστικό χώρο, είδε τον Χαραλάμπους να αστοχεί στο 86' ενώ οι γηπεδούχοι σπατάλησαν ευκαιρία με τον Μάριο Ηλία για να κλειδώσουν τη νίκη στο ίδιο λεπτό.

Παρά την πεντάλεπτη καθυστέρηση τίποτα δεν άλλαξε και έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Εθνικό να παίρνει το πρώτο του τρίποντο για φέτος μετά το ''χρυσό'' γκολ του Ταράσοφς στο 34'.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 5 βαθμούς (επόμενο ματς με Απόλλωνα εντός), ενώ οι μαυροπράσινοι της Λευκωσίας παρέμειναν στους 15 (επόμενο ματς με Άρη στη Λεμεσό).