Ο αιφνιδιασμός του Καταλά

Ο Νταβίντ Καταλά πήρε την... ταυτότητα του Τιμούρ Κετσπάγια στο μεταξύ τους ντέρμπι και επανέφερε την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ισπανός τεχνικός αιφνιδίασε τον Γεωργιανό και επέλεξε στοχευμένα να χτυπήσει στην έναρξη των δυο ημιχρόνων. Οι δυο από τις τρεις κλασικές και το ένα από τα δυο τέρματα ήταν στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ ήταν εμφανώς ανώτερη και μέχρι το 16ο λεπτό έχασε δυο σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Ο Τρισκόφσκι νικήθηκε από τον Λόρια και ο Εσπινόσα κλώτσησε εκτός την μπάλα από το ένα μέτρο.

Μετά τις δυο μεγάλες φάσεις η ΑΕΚ συνέχισε συντηρητικά. Επέλεξε διαφορετικό πλάνο. Να διαβάσει και να δοκιμάσει. Κάπως έτσι βρήκε τους χώρους στη φάση του πέναλτι, με το οποίο ο Τρισκόφσκι σκόραρε για το 0-1.

Παρά την τριπλή αλλαγή του Κετσπάγια, ο Καταλά δεν φοβήθηκε, επιτέθηκε από το ξεκίνημα της επανάληψης και δικαιώθηκε. Στην πρώτη φάση του β’ ημιχρόνου ο Νταρμπισάιαρ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 0-2.

Η ΑΕΚ έκανε τη δουλειά και άφησε την Ανόρθωση να επιτεθεί. Σε κάποιες στιγμές η άμυνα πέρασε δύσκολα, όμως, ανταποκρίθηκε στο μέγιστο βαθμό και θα έπαιρνε βαθμό άριστα αν δεν ερχόταν το αψυχολόγητο χέρι-πέναλτι με το οποίο μείωσε η Ανόρθωση στις καθυστερήσεις.

Προηγήθηκε η κλασική ευκαιρία του Ρόμο, η πρώτη της ΑΕΚ μετά από εκείνες των Τρισκόφσκι και Εσπινόσα στο 4' και στο 16' αντίστοιχα.