Η ριψοκίνδυνη συνήθεια και το ζόρικο ερώτημα για τον Τσόρνιγκερ

Την πιο «στενή» ήττα του στην αγωνιστική περίοδο 2021/22 γνώρισε το περασμένο Σάββατο, στο ΓΣΠ, ο Απόλλωνας.

Το 0-1 από την Ομόνοια, ωστόσο, ήταν διπλά οδυνηρό, καθώς αφ’ ενός «κόλλησε» στο εντός έδρας 1-4 από την ΑΕΚ, αφ’ ετέρου έριξε τον λεμεσιανό σύλλογο από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στη συνέντευξη Τύπου ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ μίλησε για μια «αχρείαστη ήττα» και υπογράμμισε πως η ομάδα του ήταν εμφατικά ανώτερη της πρωταθλήτριας, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν (ο ίδιος) προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις.

Αυτή είναι η μισή αλήθεια, ή -αν προτιμάτε- η μία πλευρά του νομίσματος. Η άλλη είναι πως οι «κυανόλευκοι» συνδυάζονται γρήγορα και με άνεση μέχρι την αντίπαλη περιοχή, όχι όμως εντός αυτής, εξ ου και η απουσία ευκαιριών για το 1-1 (εξαιρουμένης της φάσης με τους Ζράντι και Νταμπό στο 65’).

Είναι επίσης συζητήσιμο, αν η υπεροχή του Απόλλωνα μετά την ανάπαυλα οφειλόταν (μόνο) στις κινήσεις του προπονητή του ή και στη συνειδητή τακτική επιλογή του «τριφυλλιού» να δώσει μπάλα και γήπεδο στον αντίπαλο.

Αυτό που αποτελεί πραγματικότητα (και πρόβλημα) είναι πως -για ομάδα με διάθεση να κυριαρχήσει επί του αντιπάλου- ο λεμεσιανός σύλλογος δέχεται πολύ συχνά το πρώτο γκολ ενός αγώνα.

Στα εννέα επίσημα παιχνίδια τους στη σεζόν οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν μόνον στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Ζίλινα (2-2) και σε αυτές στο Τσίρειο κόντρα σε Άρη (1-0), Ολυμπιάδα Λυμπιών (3-1) και ΑΕΛ (1-0).

Στους εντός έδρας αγώνες με Ζίλινα (1-3), Εθνικό (4-2), ΑΠΟΕΛ (2-1), ΑΕΚ (1-4) και Ομόνοια (0-1) ο Απόλλωνας βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Δύο φορές έφτασε στην ανατροπή, τρεις έμεινε με άδεια χέρια. Αν κινείσαι διαρκώς στο όριο, η εναλλαγή νικών και ηττών θα γίνει ο κανόνας.

Για να αποτραπεί η συγκεκριμένη εξέλιξη, η ομάδα του Τσόρνιγκερ πρέπει να γίνει πιο κυνική, πιο αποτελεσματική. Ο αριθμός των τερμάτων που σημειώνει είναι σημαντικά μικρότερος των ευκαιριών που δημιουργεί. Είναι θέμα εξάσκησης (προπόνησης), ικανότητας ή προσώπων; Ο Γερμανός τεχνικός καλείται να βρει την απάντηση.