Με του Σάντος το κεφάλι και το πέναλτι του Σάλι

Την πρώτη ισοπαλία τους στο πρωτάθλημα CYTA 2021/22 μέτρησαν Ολυμπιακός και ΑΕΛ, που συμβιβάστηκαν με το 1-1 στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.

Για τον λεμεσιανό σύλλογο ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών στη σεζόν, ενώ για τους «μαυροπράσινους» η δεύτερη εντός έδρας, μετά το 1-2 από τον Άρη στην πρεμιέρα.

Διατηρώντας την ενδεκάδα και τον τακτικό σχηματισμό (5-4-1) του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ ο Ολυμπιακός κατόρθωσε για 45 λεπτά να αποτρέψει τη δημιουργία επικίνδυνων καταστάσεων μπροστά στην εστία του.

Απέναντι στην καλά οργανωμένη και πολυπρόσωπη άμυνα των «μαυροπράσινων» οι φιλοξενούμενοι -παρά την ορθολογική ανάπτυξή τους- απείλησαν ουσιαστικά μόνο στις δύο προσπάθειες του Στσέποβιτς (38’, 39’), οι οποίες όμως ακριβώς στο σημείο που στεκόταν ο Μαλ.

Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να κρατήσουν αρκετά και να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα, με αποτέλεσμα η αντίπαλός τους να ανανεώνει το χρόνο κατοχής (72% στο πρώτο μέρος) και οι ίδιοι να μην μπορούν να φτάσουν σε τελικές (ούτε μία πριν την ανάπαυλα).

Εν τέλει, τη λύση και τη δικαίωση για την ΑΕΛ έφερε μια στημένη μπάλα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου: από εκτέλεση φάουλ του Έουλερ λίγα μέτρα πιο μπροστά από το σημείο του κόρνερ ο Σάντος «τιμώρησε» την αδράνεια του Νάνι και με κεφαλιά «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα του Μαλ για το 1-0 (45+1’).

Μετά την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με 4-3-3 (με τον Νάνι μπροστά από την άμυνα) και στο 48’ είχε δοκάρι με τον Μποβέδα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σάλι. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΛ απείλησε με τον Έουλερ και στο 57’ ο Νικολάου χάρισε τη δεύτερη κίτρινη στον Μανρίκε, ο οποίος μάρκαρε και ανέτρεψε με το χέρι τον Πελέ.

Οι «μαυροπράσινοι» είχαν τις φάσεις για το 1-1 (68’ Γκουστάβο, 72’ Σάλι) και πέτυχαν στο 84’: ο Ουίλσον «έκλεψε» την μπάλα από τον Ριστέβσκι, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μαζάν κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Σάλι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΛ 1-1 (18.9)

Γήπεδο: ΓΣΠ

Σκόρερ: 84’ πέν. Σάλι / 45+1’ Σάντος

Διαιτητές: Γιώργος Νικολάου - Μάριος Καλογήρου, Μιχάλης Μαρίνου - Θωμάς Χατζηβασιλείου

VAR: Μάριος Χριστοφόρου / AVAR: Ευαγόρας Ευαγόρου

Κίτρινες: Μανρίκε, Γκουστάβο / Έουλερ, Ζντραβκόβσκι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (5-4-1): Μαλ - Κυριάκου, Μποβέδα, Νάνι (73’ Ουίλσον), Σαμπίνια, Μανρίκε (61’ Κα) – Γκουστάβο (73’ Χαραλάμπους), Σαρφό - Σάλι (90’ Ουακάσο), Πεχλιβάνης - Μάντζης.

ΑΕΛ (4-3-3): Κεραυνός - Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν - Μεντόγεβιτς - Ριέρα (75’ Μάζουρεκ), Ζντραβκόβσκι - Πελέ (86’ Μάιντεβατς), Έουλερ (62’ Γεωργίου) - Στσέποβιτς.