Νέα αρχή, μα τα ίδια πάλι, «του έκλεισε το σπίτι» ο Σάλι!

Παρά τις αλλαγές -σε προπονητικό επιτελείο, ρόστερ και ενδεκάδα- ο ΑΠΟΕΛ «κόλλησε» στο μηδέν και στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA 2021/22.

Στην πρεμιέρα του Σωφρόνη Αυγουστή, ο οποίος προχώρησε σε πέντε αλλαγές στο αρχικό σχήμα, οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν «άσφαιροι» και γνώρισαν την ήττα από τον Ολυμπιακό, ο οποίος επανέλαβε το colpo grosso της περασμένης σεζόν, όταν είχε επικρατήσει εκ νέου με 1-0 στο ΓΣΠ.

Το τέρμα του Σάλι λίγο μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου ήταν η μοναδική τελική των «μαυροπράσινων» μέχρι την ανάπαυλα, αλλά αποδείχθηκε αρκετή να χαρίσει στον Γιώργο Πετράκη την πρώτη νίκη του και στο σύλλογο του Τακτακαλά τους πρώτους βαθμούς στη σεζόν.

Στον αντίποδα ο ΑΠΟΕΛ παράμεινε χωρίς βαθμό και με απολογισμό τερμάτων 0-5 μετά από τα πρώτα δύο παιχνίδια πρωταθλήματος.

Με δύο τελικές (Κβιλιτάια, Νατέλ) στα πρώτα 120 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ έψαξε το γρήγορο γκολ που θα του αφαιρούσε άγχος και θα έδινε… σπινθήρα στην κερκίδα, ωστόσο μέχρι το 25’ οι «γαλαζοκίτρινοι» πιστώθηκαν μόλις δύο αξιόλογες τελικές (13’’ Σάντος, 25’ Νατέλ).

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά το πρώτο 15λεπτο κρατούσε περισσότερο την μπάλα και είχε αρχίσει να ισορροπεί το παιχνίδι, ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του καλή επίθεση: ο Σαρφό πήρε την μπάλα από τον Μάντζη στα δεξιά, άλλαξε παιχνίδι βρίσκοντας στην άλλη πλευρά του Κυριάκου, ο οποίος σέντραρε ανενόχλητος και ο Σάλι με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Σκουφέτ για το 1-0 στο 27ο λεπτό.

Το τέρμα φάνηκε να αποσυντονίζει τους «γαλαζοκίτρινους», οι οποίοι μετά τον τραυματισμό του Οκριασβίλι και την αντικατάστασή του από τον Μάγκλιτσα (ντεμπούτο) αγωνίστηκαν σε σχηματισμό 4-4-2 και μέχρι την ανάπαυλα «απείλησαν» με τον Κροάτη (44’) και τον Ντανίλο (45+1’).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ έφτιαξε τρεις φάσεις (52’, 53’ Σόουζα, 56’ Νατέλ) «υποχρεώνοντας» τον Πετράκη να φέρει τον Νάνι από το κέντρο της άμυνας σε ρόλο κόφτη. Οι «μαυροπράσινοι» δεν κράτησαν περισσότερο την μπάλα, περιόρισαν ωστόσο τους κινδύνους (66’ Σόουζα, 71’ Νατέλ), ενώ στο 73’ απώλεσαν ευκαιρία για το 2-0 (Σαρφό).

ΑΠΟΕΛ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ    0-1 (13.9)

Γήπεδο: ΓΣΠ

Σκόρερ: 27’ Σάλι

Διαιτητές: Μάριος Χριστοφόρου - Ιωάννης Λαζάρου, Κυριάκος Σωκράτους - Παναγιώτης Χατζηγεωργίου

VAR: Δημήτρης Σολωμού / AVAR: Νίκος Εγγλέζου

Κίτρινες: Σόουζα, Σάντος / Σάλι

Θεατές: 4500

ΑΠΟΕΛ (4-2-3-1): Σκουφέτ - Τσεμπάκ (67’ Θεοδώρου), Σάντος, Βινίσιους, Σαμπάλα - Σόουζα, Νταουσβίλι - Νατέλ, Ντανίλο (78’ Εντονγκαλά), Οκριασβίλι (36’ Μάγκλιτσα) - Κβιλιτάια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (5-4-1): Μαλ - Κυριάκου, Μποβέδα, Νάνι, Σαμπίνια, Μανρίκε - Σαρφό (86’ Χαραλάμπους), Γκουστάβο (57’ Μουκτάρης) - Πεχλιβάνης (72’ Κονφέ), Σάλι (86’ Ευτυχίδης) - Μάντζης (72’ Γουίλσον).