Αποκάλυψη: Ένας «μπεκρής» με ηλίαση κόστισε μια πρόκριση στον Απόλλωνα!

Το μακρινό 1994 ο Απόλλωνας μετείχε στο Κύπελλο UEFA έχοντας πανηγυρίσει μέχρι τότε όλες κι όλες δύο προκρίσεις στην ευρωπαϊκή ιστορία του.

Η πρώτη είχε έλθει επί της Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα, στον α’ γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών (1991/92), και η δεύτερη επί της Βακ, στον α’ γύρο του Κυπέλλου UEFA (1993/94).

Ο λεμεσιανός σύλλογος επιζητούσε να «κολλήσει» προκρίσεις για πρώτη φορά και ο δρόμος είχε ανοίξει ξανά μετά τις δύο νίκες επί της Τέουτα Ντούρες (4-1 εκτός, 4-2 εντός), στον προκριματικό γύρο του Κυπέλλου UEFA 1994/95.

Επόμενος αντίπαλος ήταν η ελβετική Σιόν, η οποία στις 13 Σεπτεμβρίου 1994 πέρασε νικηφόρα από το «Τσίρειο» με 3-1 και δύο εβδομάδες αργότερα «σφράγισε» την πρόκριση με δραματικό τρόπο, καθώς ηττήθηκε 3-2 στην παράταση.

Μέχρι σήμερα οι πλείστοι απέδιδαν την εντός έδρας ήττα των «κυανολεύκων» στην αποβολή (με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα) του Πάμπου Χριστοφή λίγο πριν την ανάπαυλα (43’). Στη συγκεκριμένη φάση ο διεθνής αμυντικός έπεσε ουσιαστικά θύμα, αφού πήγε να ηρεμίσει το Μιλένκο Σπόλιαριτς, που είχε βγει εκτός εαυτού μετά από ένα φάουλ και είχε χτυπήσει τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή. Έτσι ο διαιτητής μέσα στη σύγχυση του αντί να δείξει στο νούμερο 8 την κόκκινη κάρτα την έδειξε στο νούμερο 5!

Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο ο Απόλλωνας ήταν μπροστά στο σκορ χάρη σε τέρμα του Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς στο 36ο λεπτό. Η Σιόν «γύρισε» το παιχνίδι με τρία γκολ στο τελευταίο ημίωρο, αυτό ωστόσο που ελάχιστοι γνώριζαν ήταν πως ο πρωταγωνιστής της ανατροπής της δεν προοριζόταν καν να παίξει στη συγκεκριμένη αναμέτρηση!

Στην αποκάλυψη προχώρησε ο τότε τερματοφύλακας των Ελβετών, Στέφαν Λέμαν, σε συνέντευξή του στην Blick. «Ο Στέφεν Καρλ ήταν ένας από τους αγαπημένους μου συμπαίκτες. Ωστόσο όταν το παράκανε κάπως με το ποτό, ξέφευγε. Μια φορά, πριν από ένα παιχνίδι στην Κύπρο, η ομάδα είχε συγκέντρωση στο προπονητικό κέντρο. Ο Καρλ όμως ήταν… άφαντος. Κάποιος τον βρήκε σπίτι του να κοιμάται και γύρω του υπήρχαν άδεια μπουκάλια. Ο προπονητής Ουμπέρτο Μπαρμπέρις τον πήρε στην Κύπρο, αλλά του είπε ότι δεν θα παίξει.

Ο Καρλ ήταν τόσο… πτώμα, ώστε το απόγευμα αποκοιμήθηκε στο μπαλκόνι του δωματίου του ξενοδοχείου και έπαθε εγκαύματα από τον ήλιο. Ήταν πραγματικά κατακόκκινος και είχε πάθει ηλίαση. Στο ημίχρονο του αγώνα με τον Απόλλωνα χάναμε 1-0. Ο προπονητής αποφάσισε τότε να τον περάσει ως αλλαγή. Είπα στον Καρλ: ‘Τώρα πρέπει να δείξεις κάτι’. Η απάντησή του: ‘Μην ανησυχείς’. Έτρεμε ολόκληρος, ωστόσο, πιθανότατα λόγω της ηλίασης.

Αυτό που συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απίστευτο: ο Καρλ έδωσε την ασίστ και στα τρία τέρματα της ομάδας μας. Έφερε το παιχνίδι τούμπα μόνος του!»