Φεστιβάλ 32 τελικών στο «Τσίρειο», 4-3 η Ομόνοια τον Απόλλωνα

Στην πρώτο φιλικό προετοιμασίας για τη σεζόν 2021/22 Απόλλωνας και Ομόνοια αναμετρήθηκαν στο Τσίρειο, πιστώθηκαν συνολικά 32 τελικές προσπάθειες (18-14) και το τελευταίο σφύριγμα του Νικόλα Νεοκλέους βρήκε νικήτρια την πρωταθλήτρια με 4-3.

Τόσο ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ όσο και ο Χένινγκ Μπεργκ μοίρασαν το χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλους τους ποδοσφαιριστές που είχαν στη διάθεσή τους και έβγαλαν τα πρώτα συμπεράσματα για την κατάσταση των ομάδων τους.

Το παιχνίδι ήταν ανοικτό και με γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 15' με τον Στσέποβιτς, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 19' με τον Μάρκοβιτς, όμως το «τριφύλλι» ανέκτησε το προβάδισμα στο 23' με το δεύτερο τέρμα του Στσέποβιτς, ο οποίος στο 40' έδωσε την ασίστ στον Λοΐζου για το 3-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα ο Απόλλωνας εμφανίστηκε με πλήρως αλλαγμένη ενδεκάδα, ενώ η αντίστοιχη της Ομόνοιας είχε εννέα αλλαγές. Οι «κυανόλευκοι» μείωσαν στο 60' με πέναλτι του Παπουνασβίλι, οι φιλοξενούμενοι αποκατέστησαν τη διαφορά των δύο τερμάτων με φαλτσαριστό σουτ του Παπουλή (65') και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 75' ο Ίντζια με σουτ εντός περιοχής.

Ο αγώνας

1' Ξεκίνησε με καθυστέρηση 15 λεπτών το παιχνίδι λόγω απουσίας του ασθενοφόρου

5' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Μποτεάκ έκανε το σουτ στην κίνηση, δύσκολα σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.

8' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Παναγή νίκη στο τετ α τετ τον Ζράντι, ο οποίος στη συνέχεια πλάσαρε έξω

15' ΓΚΟΛ! Ο Τσέποβιτς ανοίγει το σκορ με κοντινή προβολή στην κίνηση, 0-1

19' ΓΚΟΛ! Άμεση απάντηση από τον Απόλλωνα. Ο Μάρκοβιτς με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1

22' Δύσκολη απόκρουση του Γιοβάνοβιτς με το ένα χέρι σε σουτ του Γκόμεθ

23' ΓΚΟΛ! Ωραίος συνδυασμός από τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας. Ο Λοΐζου έδωσε στον ερχόμενο Τσέποβιτς, ο οποίος με κοντινό πλασέ κάνει το 1-2

33' Πρώτα ο Γιούστε και ακολούθως ο Παναγή απέκρουσαν την κοντινή προβολή του Νταμπό

36' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Ψύχα, έξω η μπάλα

39' Σπουδαία επέμβαση του Γιοβάνοβιτς σε κοντινό σουτ του Τσέποβιτς

40' ΓΚΟΛ! Ο Απόλλωνας έχασε την ευκαιρία και οι παίκτες της Ομόνοιας με γρήγορη αντεπίθεση και τελικό αποδέκτη τον Λοΐζου κάνουν το 1-3. Ο Κύπριος διεθνής πέρασε τον Γιοβάνοβιτς και σε κενό τέρμα σκοράρει

Τέλος ημιχρόνου 1-3

Οι συνθέσεις

Απόλλωνας: Γιοβάνοβιτς, Πίττας, Μάρκοβιτς, Νταμπό, Μαλεκκίδης, Ψύχας, Καμάς, Χάμπος, Χαραλάμπους, Ηροδότου, Ζράντι.

Στον πάγκο οι Γουέλιγκτον, Ντένιτς, Ίντζια, Παπουνασβίλι, Σπόλιαριτς, Κατελάρης, Παναγιώτου, Κολ, Γκεριέρ, Φώτη, Ορφανίδης, Δημητρίου.

Ομόνοια: Παναγή, Ευαγγέλου, Λέζιακς, Γιούστε, Παναγιώτου, Γκόμεθ, Κούσουλος, Μποτεάκ, Τζιωνής, Τσέποβιτς, Λοϊζου.

Στον πάγκο: Σάββα, Χοράζκα, Καϊάφας, Ζεφκής, Χρίστου, Βενιζέλου, Χατζηβασιλείου, Νεοφύτου, Λαός, Κακουλλής, Παπουλλής, Κίκο, Χαραλάμπους.

Με πλήρως αλλαγμένη ενδεκάδα στο β' ημίχρονο ο Απόλλωνας, με εννέα αλλαγές η Ομόνοια

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!

51' Εκτός περιοχής φαλτσαριστό σουτ του Ντ. Σπόλιαριτς, η μπάλα λίγο άουτ

57' Κόντρα για την Ομόνοια, ο Παπουλής στον Κακουλή, εντός περιοχής σουτ, αποκρούει σε κόρνερ ο Δημητρίου

59' Ανατροπή του Γκεριέ από τον Χατζηβασιλείου, πέναλτι καταλογίζει ο Νεοκλέους

60' ΓΚΟΛ! 2-3 Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ!
Ο Παπουνασβίλι ξεγελά τον Χοράτσκα και μειώνει για τους γηπεδούχους

65' ΓΚΟΛ! 4-2 Η ΟΜΟΝΟΙΑ!
Από πάσα του Χαραλάμπους ο Παπουλής κάνει μια ντρίμπλα, κερδίζει μια κόντρα και με φαλτσαριστό σουτ νικά τον Δημητρίου

71' Σέντρα του Κίκο, κεφαλιά του Κακουλλή, αποκρούει ο Δημητρίου

75' ΓΚΟΛ! 3-4 Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ!

Από σουτ του Φώτη ο Ίντζια σταματά την μπάλα μέσα στην περιοχή και με σουτ μειώνει ξανά στο γκολ

83' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπουνασβίλι, δύσκολα σε κόρνερ ο Χοράτσκα

85' Ο Δημητρίου νικά σε τετ α τετ τον Κακουλλή

92' Τέλος αγώνα!

Απόλλων (β’ ημίχρονο): Δημητρίου, Φιλιώτης, Νασιμέντο, Κατελάρης, Γκεριέ, Ντένιτς Σπόλιαριτς, Κολ, Παπουνασβίλι, Ορφανίδης, Ιντζία

Ομόνοια (β’ ημίχρονο): Χοράσκα, Βενιζέλου, Παναγιώτου, Ευαγγέλου, Κίκο, Παπουλής, Ζευκής, Χαραλάμπους, Χατζηβασιλείου, Σάββα, Κακουλλής.