Τσόρνιγκερ: «Πώς να βάλει το νικητήριο γκολ, άμα στέλνει… φιλάκια;» (vid)

Σε πρόσφατη συνέντευξή του παραδέχτηκε ότι η πενταετής παραμονή του στη Δανία και η τριβή του με τον τρόπο ζωής των γηγενών τον έχουν επηρεάσει (και αλλάξει) τόσο ως άνθρωπο όσο και ως προπονητή.

Ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ δεν είναι πλέον δογματικός σε επίπεδο μεθόδων άσκησης της δουλειάς του και κρίσης των παικτών, συνεργατών και συνανθρώπων του. Παραμένει, ωστόσο, ένας άνθρωπος με συγκεκριμένο σύστημα αξιών που ουδέποτε δίστασε να πει αυτό που σκέπτεται ακριβώς όπως το σκέπτεται.

Στα γερμανικά το επίθετό του σημαίνει… θυμωμένος και το πόσο ανταποκρίνεται (ενίοτε) στην πραγματικότητα είχε την ευκαιρία να το διαπιστώσει σε πολύ νεαρή ηλικία ο Τίμο Βέρνερ. Ο Γερμανός διεθνής επιθετικός της Τσέλσι συνεργάστηκε με τον νυν προπονητή του Απόλλωνα στη Στουτγάρδη, την περίοδο 2015/16.

Στις 3 Οκτωβρίου 2015, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής, η Στουτγάρδη φιλοξενήθηκε από τη Χόφενχαϊμ, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1, και ο τότε 19χρονος ισοφάρισε με κεφαλιά στο 90ό λεπτό. Το πανηγύρισε στέλνοντας (τρία) φιλάκια στην κερκίδα, ωστόσο στις καθυστερήσεις -στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού- απέτυχε από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση να πετύχει το 3-2 και να δώσει στην ομάδα του τη νίκη που τόσο χρειαζόταν.

Η αντίδραση του Τσόρνιγκερ; Γεμάτος οργή γύρισε στην κερκίδα, έστειλε (τρία) φιλάκια(!!!) και στη flash-interview με το πέρας του αγώνα πέρασε τον παίκτη του… πριονοκορδέλα: «Δεν μπορούσε να πετύχει το νικητήριο γκολ, διότι ακόμη ήταν υπερβολικά απασχολημένος να μοιράζει φιλάκια μετά το 2-2»!