Ανατροπή με Κορρέα και πρώτη νίκη στα πλέι οφ

Η (πρώτη) νίκη που έψαχνε η Ανόρθωση στα πλέι οφ, επιτεύχθηκε στην προτελευταία αγωνιστική αλλά δεν έχει βαθμολογικό αντίκρισμα. Επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 2-1 στο Τσίρειο, με κέρδος τη ψυχολογία ενόψει του τελικού κυπέλλου της 15η του Μάη.

Χωρίς κόστος για την ΑΕΛ το αποτέλεσμα, καθώς τερματίζει τρίτη, έχοντας σίγουρο το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Για το οποίο η (τέταρτη) στη βαθμολογία «Κυρία» θα χρειαστεί την κατάκτηση του κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παρουσιάστηκαν με εννέα αλλαγές στην ενδεκάδα τους, προηγήθηκαν στο σκορ (1-0) με τον Άντονι Γεωργίου στο 37’, κόντρα στη ροή του αγώνα καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έψαχναν το σκοράρισμα.

Καθοριστική για την εξέλιξη του σκορ ήταν η έγκαιρη απάντηση από πλευράς «Κυρίας», καθώς στο 44’ ο Αμπαρντζουμιάν ισοφάρισε (1-1). Μάλιστα, οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια φρόντισαν να φτάσουν γρήγορα και στην ολική ανατροπή, με πρωταγωνιστή τον Παύλο Κορρέα, ο οποίος στο 47’ σημείωσε το 1-2.

Ένα σκορ που παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος αφού η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Λόρια. Οι κυανόλευκοι έφτιαξαν κάποιες φάσεις αλλά ο τερματοφύλακας Κεραυνός δεν τους επέτρεψε να ανεβάσουν ψηλότερα τον δείκτη του σκορ.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Έληξε ο αγώνας.

77' Κίτρινη κάρτα στον Σάντος

75' Σουτ του Μπάμπιτς στα χέρια του Λόρια.

68' Νέα απόκρουση του Κεραυνού σε σουτ του Καλτσά.

64' Έδιωξε ο Κεραυνός, μετά από κόρνερ του Καλτσά.

58' Σουτ του Κορρέα έφυγε άουτ.

47' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Κορρέα με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Καλτσά, έδωσε το προβάδισμα στην Ανόρθωση.

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

44' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Αμπαρντζουμιάν επιτέθηκε από δεξιά και με σουτ ισοφάρισε.

37' ΓΚΟΛ 1-0! Μετά από σέντρα του Δημήτρη Αβραάμ (και λάθος του Κορέια), ο Άντονι Γεωργίου με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια.

28' Σουτ του Γεωργίου έφυγε άουτ.

25' Ο Κεραυνός απέκρουσε σουτ του Αμπαρντζουμιάν.

13' Άστοχο σουτ του Κορέια.

11' Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη για φάουλ στον Μπάμπιτς.

4' Κεφαλιά του Κβιλιτάια βρήκε σε ετοιμότητα τον Κεραυνό.