Deja vu και ξανά στην κορυφή η Ομόνοια

Με δυο πανέμορφα τέρματα η Ομόνοια έκανε ότι και στο Τσίρειο κόντρα στην ΑΕΛ και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με 2-1. Οι πράσινοι με γκολ των Μποτεάκ και Τζωνή στην επανάληψη, απάντησαν στο επίσης όμορφο τέρμα του Μαέ στο πρώτο ημίχρονο και ανέβηκαν εκ νέου στην κορυφή και στο +3 από τον Απόλλωνα. Η ΑΕΛ τέθηκε εκτός τίτλου, δυο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος

Η εξέλιξη του αγώνα

Το τέρμα του Μαέ ήταν εκείνο που χώριζε τις δυο ομάδες στο ημίχρονο του ντέρμπι.

Ο Βέλγος επιθετικός της ΑΕΛ στο 9ο λεπτό πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, έφτασε λίγο έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίκτυα του Φαμπιάνο για το 0-1.

Το γρήγορο τέρμα δεν άλλαξε επί της ουσίας την τακτική των δυο προπονητών. Η Ομόνοια πήρε την μπάλα και προσπαθούσε υπομονετικά να φτάσει στην περιοχή του Βοζίνια, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν πίσω από το κέντρο και περίμεναν να χτυπήσουν στην κόντρα.

Οι δυο ομάδες απείλησαν τους τερματοφύλακες με μακρινά σουτ και είχαν από μια καλή ευκαιρία για να σκοράρουν. Οι πράσινοι με τον Παπουλή και οι κίτρινοι με τον Ντανίλο, με τους Βοζίνια και Φαμπιάνο να αποσοβούν τον κίνδυνο.

Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι, έτσι ξεκίνησε και το β' ημίχρονο. Με γκολ. Γκολάρα για να είμαστε πιο σωστοί.

Στο 49' ο Τσέποβιτς έκανε τη σέντρα στην περιοχή της ΑΕΛ και ο Μποτεάκ στην κίνηση έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Το γκολ του Γάλλου άλλαξε όλα τα δεδομένα στο παιχνίδια, αφού το αποτέλεσμα έσπρωξε την ΑΕΛ στα σχοινιά και ανέβασε την Ομόνοια στην κορυφή. Η Ομόνοια είχε τον έλεγχο και λίγο έλειψε να σκοράρει δεύτερο τέρμα αμέσως μετά την ισοφάριση, όμως, ο Βοζίνια έδιωξε με τα πόδια την επικίνδυνη μπαλιά του Λέτζιακς.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν την μπάλα, ωστόσο όσο περνούσε ο χρόνος η ΑΕΛ κέρδιζε μέτρα και στο 65' έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μαέ. Ο Βέλγος από πολύ καλή θέση έβαλε όλη τη δύναμη που είχε στην μπάλα και την έστειλε πάνω από τα δοκάρια.

Από το 70' και μετά η κατοχή της μπάλας άλλαξε, με την ΑΕΛ να προσπαθεί να αναπτυχθεί ορθόδοξα και την Ομόνοια να αμύνεται ψηλά. Στο 82' η λεμεσιανή ομάδα πλησίασε στο γκολ, αλλά το συρτό σουτ του Άντονι Γεωργίου, πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Φαμπιάνο.

Η επόμενη καλή φάση ήρθε στις καθυστερήσεις και έκρινε το μεγάλο παιχνίδι. Ο Τζωνής έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΛ, πέρασε ανάμεσα από δυο αμυντικούς και με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.