Τρίποντο με τη «βολίδα» του Γαβριήλ

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 1-0 την ΕΝΠ στο ΓΣΠ για την 6η αγωνιστική των μπαράζ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γαβριήλ στο 17’, δύο δοκάρια για τους γηπεδούχους, ένα για τους βυσσινοί.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ευκαιρία, μιας και ο Μπεν Σαχάρ στο 1ο λεπτό έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν μπάλα, την κυκλοφορούσαν και στο 17’ έμελλε το συγκρότημα του Σάββα Πουρσαϊτίδη να πανηγυρίσει το 1-0 μετά από δυνατό σουτ του Γαβριήλ εκτός περιοχής.

Πήγε να απαντήσει ο Ουντόζι στο 19’, είχε δοκάρι ο ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι στο 23’ και αυτές οι δύο φάσεις έδειχναν πόσο καλό ρυθμό είχε η αναμέτρηση.

Στη συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν διαχείριση του προβαδίσματός τους, από τα άκρα επιχειρούσαν να βρουν το 2ο γκολ, ενώ η Ένωση με τους Ντένινγκ και Ουντόζι έψαχναν την ισοφάριση μέσα από ατομικές ενέργειες.

Το 1-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου, ενώ με την έναρξη στην επανάληψη οι βυσσινοί προέβησαν σε τριπλή αλλαγή γυρίζοντας το σύστημα σε τριάδα στην άμυνα.

Η ΕΝΠ στο Β’ μέρος έδειξε πιο επιθετική, είχε κάποιες καλές στιγμές (με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ντένινγκ στο 70’), αλλά τις δικές του καλές ευκαιρίες είχε και ο ΑΠΟΕΛ. Μάλιστα στο 65’ έχασε δύο φάσεις αφού οι Μπεν Σαχάρ και Γαβριήλ δεν βρήκαν στόχο και το 1-0 παρέμεινε.

Γενικότερα το 2ο 45λεπτο μας επιφύλασσε καλύτερο θέαμα αλλά καμία αλλαγή στον δείκτη του σκορ. Πότε η αστοχία, πότε οι αποκρούσεις των τερματοφυλάκων δεν έφερνε κάποια εξέλιξη όσον αφορά την παραβίαση των δύο εστιών.

Οι αλλαγές των προπονητών έφεραν φρεσκάδα, όμως ο παράγοντας κούραση έπαιζε τον δικό του ρόλο όσο κυλούσαν τα λεπτά. Ας μη ξεχνάμε πως ο ΑΠΟΕΛ έχει ενώπιον του ένα σημαντικό αγώνα με την Ανόρθωση (για το κύπελλο), ενώ η ΕΝΠ πέρασε δύσκολα με τα μαζεμένα κρούσματα κορονοϊού.

Εν κατακλείδι, παρά το γεγονός πως η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω-κάτω με συνέπεια και θα μπορούσαμε να δούμε και άλλο γκολ αυτό δεν έγινε και το τελικό σφύριγμα του Μάριου Χριστοφόρου έδωσε το τρίποντο στους γαλαζοκίτρινους. To μοναδικό γκολ ο Γαβριήλ στο 17’, είχε δοκάρι και ο Ζαχίντ στο 89'.

Ο ΑΠΟΕΛ έφτασε με αυτό το 1-0 στους 46 βαθμούς, ενώ η Ένωση παρέμεινε στους 27. Πλέον οι δύο ομάδες συγκεντρώνονται στις επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις τους.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σιέλης, Αποστολάκης, Ζόρζε, Γουίλερ, Ντίας, Ντε Βινσέντι, Γαβριήλ (80'Ζαχίντ), Κλωναρίδης (67'Νούχιου), Κατσαντώνης (67'Βρόντης), Σαχάρ (80'Ντογκαλά)

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάλαζιτς, Μαϊσουράντζε, Κοτσώνης (46'Μπαρμπόσα), Λουσέρο (46'Ιρέπ), Μπάρνι, Φελίπε, Ουντότζι (73'Μπελόνε), Μαρκόφσκι (46'Κοσμά), Ντένινγκ, Νγκο.