Ο Σιαθάς τη σόκαρε αλλά η ΑΕΛ κράτησε την πρόκριση

Για 55 λεπτά στο «Αμμόχωστος», η ΑΕΛ έδειχνε να ελέγχει τον επαναληπτικό με τη Νέα Σαλαμίνα και να… κοιτά το χρονόμετρο. Είχε άλλωστε στην τσέπη το υπέρ της 2-0 από τον πρώτο αγώνα. Στο 56’ όλα άλλαξαν: ο Σιαθάς, στην πρώτη μεγάλη φάση των γηπεδούχων, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια (1-0).

Οι ερυθρόλευκοι πήραν ψυχολογία και προσπάθησαν να κυνηγήσουν το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στην παράταση, με τον Χρύση Μιχαήλ να το παλεύει με τις αλλαγές του για να φέρει τα κάτω πάνω, στο ντεμπούτο του στον πάγκο της αμμοχωστιανής ομάδας.

Οι γαλαζοκίτρινοι από την πλευρά τους, με τον Κέρκεζ να αρχίζει κι αυτός τις αλλαγές, επιχείρησαν να μην επιτρέψουν να τους ξεφύγει ο έλεγχος και η πρόκριση από τα χέρια. Και στο τέλος το κατάφεραν, παίρνοντας την πρόκριση παρά την ήττα τους με 1-0.

Κι όλα αυτά σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις ή θέαμα αλλά με σασπένς στα τελευταία του στάδια λόγω της αγωνίας που εκτόξευσε στα ύψη το γκολ του Σιαθά. Ενός ποδοσφαιριστή που έδειξε για μια ακόμα φορά ότι έχει παρόν και μέλλον.
Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Καμισοκό λόγω τραυματισμού.

Σκόρερ: 56’ Σιαθάς

Κίτρινες: 32’ Βαρέλα, 59’ Κονφέ, 84’ Πική / 12’ Μεντόγεβιτς, 43’ Ριέρα

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Καμισοκό (42’ Σμοβς), Μπρένο, Βαρέλα (82’ Πική), Κρέιν (67’ Οσέι), Ντανίλο, Παύλου, Μουστιβάρ, Σιαθάς (67’ Ντουβεντρού), Χριστοφόρου, Σανκό (46’ Κονφέ).

ΑΕΛ: Βοζίνια, Μεντόγεβιτς, Κέρκεζ, Πσισιέ, Κυριάκου, Αβραάμ (61’ Ντανίλο), Αντάμοβιτς (82’ Νταβόρ), Έουλερ (61’ Αντωνίου), Ριέρα, Τόρες, Μπάμπιτς (67’ Μαέ).

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα όπως την κατέγραψε το Sportime.