Ήρθε από τον πάγκο και "καθάρισε" ο Μαέ

Με δυο γκολ του Μαέ ο οποίος ήρθε από τον πάγκο η ΑΕΛ πήρε μεγάλο προβάδισμα κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα για να βρεθεί στα ημιτελικά του κυπέλλου Κύπρου. Χαμένο πέναλτι για τους ερυθρόλευκους, 4 δοκάρια, δυο για κάθε ομάδα και πολλές χαμένες ευκαιρίες στο Τσίρειο. Την ουσία όμως είχε η ομάδα του Κέρκες η οποία πήρε το προβάδισμα και πλέον στον επαναληπτικό στις 17/03 θα προσπαθήσει να διαφυλάξει του υπέρ της αποτέλεσμα για να πάρει την πρόκριση.

Κατοχή η ΑΕΛ ευκαιρίες η Νέα Σαλαμίνα

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα (ΕΔΩ)

Η ΑΕΛ μπορεί να μπήκε δυνατά και να είχε την κατοχή της μπάλας ωστόσο στις αντεπιθέσεις η Νέα Σαλαμίνα λίγο έλειψε να κάνει την ζημιά στην Λεμεσιανή ομάδα. Μόλις στο 9ο λεπτό και μετά από λάθος στην άμυνα της ομάδας της Λεμεσού ο Ντανιλο βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια έκανε το πλασέ ωστόσο ο κίπερ της ΑΕΛ έπεσε σωστά και έδιωξε την μπάλα. Στο 23ο λεπτό η ομάδα του Σάββα Δαμιανού άγγιξε το γκολ ωστόσο από πολύ κοντά δεν κατάφερνα να βρουν την μπάλα Πικής και Ντανίλο μετά από εκτέλεση φαουλ του Κονφέ.

Χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους
Στο 27ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι (ΔΕΣ ΕΔΩ) σε ανατροπή του Ντανίλο. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντανίλο ανέλαβε την εκτέλεση σημαδεύοντας όμως το οριζόντιο δοκάρι της εστίας χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει τος σκορ.

Και δεύτερο δοκάρι για τους ερυθρόλευκους
Στο 32ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έχασε και δεύτερη κλασική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ και πάλι με τον Ντανίλο. Έκανε το πλασέ με τον Πσισιέ να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή και αφού η μπάλα κτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι του Βοζίνια.

Ακυρώθηκε γκολ της ΑΕΛ
Στο 43ο λεπτό η ΑΕΛ πέτυχε γκολ με τον Τόρες με τον βοηθό σωστά (ΔΕΣ ΕΔΩ) να σηκώνει την σημαία του για οφ-σανιτ. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR επιβεβαιώνοντας την αρχική απόφαση του βοηθού αφού ο Τόρες ήταν πιο μπροστά.

Πάνω στην γραμμή ο Κέρκες
Στο 58ο λεπτό νέα κλασική για την Νέα Σαλαμίνα… με τον Ντουβεντρού να κάνει το πλασέ και πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή ο Κέρκες την διώχνει κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Δοκάρι και για την ΑΕΛ
Η πρώτη κλασική ευκαιρία για την ΑΕΛ ήρθε στο 60ο λεπτό. Ο Ριέρα έκανε την σέντρα ο Αβτιγιάι, πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Πέταξε ο Βεσελόφκσι και είπε όχι
Στο 63ο λεπτό ο Ριέρα έκανε το δυνατό σουτ και ο Βεσελόφσκι εντυπωσιακά έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο Κέρκες πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Βρήκε τον τρόπο με Μαέ η ΑΕΛ
Στο 73ο λεπτό η ομάδα της ΑΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μαέ. Ο Ντανίλο με μια σέντρα στην μικρή περιοχή βρήκε τον Μαέ ο οποίος με γυριστή κεφαλιά νίκησε για πρώτη φορά στον αγώνα τον Βεσελόφσκι.

Και δεύτερο και πάλι με Μαέ
Στο 83ο λεπτό ο Ντανίλο βρήκε με όμορφο τρόπο μέσα στην περιοχή τον Μαέ ο οποίος πήρε την μπάλα απέφυγε και τον Βεσελόφσκι και έκανε με εύκολο τρόπο το 2-0

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κέρκεζ, Πσισιέ, Κυριάκου, Σάντος, Νταβόρ, Αντάμοβιτς (46’ Ριέρα), Ντανίλο (87’ Πάντιτς) Τόρες (46’ Γεωργίου), Αβτιγιάι (76’ Αβραάμ), Μπάμπιτς (68’ Μαέ)

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (75’ Τσουκαλάς), Ανδρέου, Χριστοφόρου, Καμισοκό, Μουστιβάρ (86’ Μπρένο), Κονφέ, Ντανίλο (86’ Βάγκνερ), Ντουβεντρού, Πικής (75’ Σιαθάς)

Κίτρινες: Μπρούνο Σάντος, Πσισιέ /