Με το δεξί ο ΑΠΟΕΛ… δυσκολεύει το έργο παραμονής του Εθνικού

Με το δεξί μπήκε στην β’ φάση και για τον β’ όμιλο ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος κέρδισε στο ΓΣΠ τον Εθνικό Άχνας με 2-0. Οι γαλαζοκίτιρνοι που ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης πήραν μια δίκαιη νίκη επί της προσφυγικής ομάδας και ανέβηκαν στην κορυφή του β’ ομίλου με 33 βαθμούς.

Τα γκολ για την ομάδα του Σάββα Πουτσαϊτιδή πέτυχαν οι Ενσούε στο 41ο λεπτό και Γκάρνερ στο 64ο λεπτό.
Χαμένο πέναλτι για την ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους στο 21ο λεπτό με τον Κουντόπιακ. Στους 22 βαθμούς και στην 13η θέση έμεινε η προσφυγική ομάδα στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή της διαβάθμισης.

Πρώτη για Εθνικό
Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να κρατούσε την μπάλα στις αρχές του αγώνα ωστόσο την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι βρήκε ο Εθνικός Άχνας. Μόλις στο 12ο λεπτό ο Κουτόπιακ εκτέλεσε το φαουλ και ο Ζάκπα πήρε την κεφαλιά με τον Ουζόχο να διώχνει δύσκολα την μπάλα.

Απάντησε ο ΑΠΟΕΛ με Βινίσους
Στο 15ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ απάντησε στην ευκαιρία του Εθνικού Άχνας. Ο Βινίσιους πήρε την κεφαλιά απευθείας όμως στα χέρια του Μπογκατίνοφ. Μετά από 5 λεπτά και πάλι ο Βινίσους από καλή θέση έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Πέναλτι για Εθνικό… όχι από Ουζόχο
Στο 22ο λεπτό ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μάριου Ηλία. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουντόπιακ ο οποίος εκτέλεσε στο κέντρο με τον Ουζόχο να «ψαρεύει» τον μέσο της προσφυγικής ομάδας και να αποκρούσει το πέναλτι κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Έκρυψαν την μπάλα και 1-0
Στο 41ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ με Ενσουε. Συνεργάστηκαν όμορφα και ωραία Ανουρ, Κατσαντώνης και Ζαχίντ με τον τελευταίο να δίνει την παράλληλη μπαλιά στον Ενσουε ο οποίος πήρε θέση στην μικρή περιοχή και με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ για το 1-0.

Από το μισό μέτρο ο Κασταντώνης
Κλασική ευκαιρία για να κάνει τα τέρματα του δυο έχασε ο ΑΠΟΕΛ στο 43ο λεπτό με τον Κατσαντώνη. Ο νεαρός επιθετικός των γαλαζοκιτρίνων μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το γυριστό σουτ με τον Μπογκατίνοφ όμως να του λέει όχι στερώντας του την ευκαιρία για το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Αντεπίθεση με τρεις και 2-0
Ο Ενσούε ο οποίος σκόραρε το πρώτο γκολ των γαλαζοκιτρίνων ήταν και πάλι πρωταγωνιστής στο δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ. Στο 64ο εκλεψε την μπάλα σχεδόν στην περιοχή του Ουζόχο έκανε την κούρσα πέρασε το κέντρο έδωσε πλάγια στον Κλοναρίδη ο οποίος είδε τον Γκάρνερ στην περιοχή του έδωσε την μπαλιά και από κοντά πέτυχε με πλασέ το 2-0 για τους γαλαζοκίτρινους.
Ο Ενσούε βγήκε στην αντεπίθεση έδωσε στον Κλοναρίδη ο οποίος είδε την κάθοδο του Γκάρνερ έδωσε την παράλληλη μπαλιά και ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με πλασέ για το 2-0.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσους, Σάντος, Ντε Βινσέντι (60’ Κλοναρίδης), Ανουάρ, Κατσαντώνης (75’ Σατσιάς) Ζαχίντ (88’ Γουήλερ), Ενσούε, Ζαμπάλα, Γκάρνερ (75’ Νούχιου) και Ντογκαλά (88’ Σαχάρ)

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ηλία Μ, Παπαγεωργίου (60’ Χριστοφή), Ντεϊβίσον, Ντόλεζαλ (70’ Χαραλάμπους), Χουντόμπιακ (70’ Κ. Ηλία), Ζάκπα (78’ Μαιντεβάτς), Γκόρουπετς, Κυπριανού (60’ Κονέ), Ταράσοφς

Σκόρερ: 41’ Ενσούε, 64’ Γκάρνερ /

Κίτρινες: Σάντος  / Ντόλεζαλ